Facebook Google+ Twitter

Energia efektywna (3): elektrownia w domu?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-03 15:09

Nowoczesne urządzenia dostarczające energii są już dostępne w Polsce, trzeba tylko wiedzieć, że są. No i, skąd wziąć na to pieniądze.

Przez ostatnie 20 lat w Polsce zmieniło się wiele: wyszliśmy z głębokiego komunizmu, zakończył się kryzys i staliśmy się krajem, który coraz więcej znaczy na mapie Europy. Dzięki środkom unijnym budują się drogi, stadiony, rozwija się gospodarka oraz nowoczesne technologie. W dziedzinie ekologicznych źródeł energii także zmierzamy w dobrym kierunku, choć nadal jest jeszcze wiele do zrobienia.

Nasze proekologiczne nastawienie było przedmiotem badań.

- Prowadziliśmy badania wśród mieszkańców terenów pozamiejskich, niezurbanizowanych. – mówi Karol Styś z TNS OBP. – Zapytaliśmy respondentów, jakimi głównymi kryteriami kierują się w życiu. Około 8 proc. wskazało ekologię w pierwszej piątce wymienianych głównych aspektów życiowych. Nie jest to dużo, ale należy zwrócić uwagę, że ekologia w porównaniu z takimi kwestiami jak rodzina, zdrowie, miłość, musi być troszkę niżej.

Wieś na miarę XXI wieku może być wsią nowoczesną, wykorzystującą ciekawe rozwiązania energetyczne. A jest ich naprawdę bardzo dużo i są dostępne w kraju.

- Biorąc pod uwagę gaz płynny, można wymienić układy kompensacyjne, które są lepsze od zwykłych kotłów. – wylicza Kamil Dolata, kierownik d.s. rozwoju rynku w Gaspol S.A. - Także gazowe pompy ciepła, a więc systemy, które jednocześnie dają chłód i ciepło, są jednocześnie klimatyzacją i ogrzewaniem. Także systemy, już wprowadzane przez Gaspol, które jednocześnie dają jednocześnie energię elektryczną i ogrzewanie.

Jednak, żeby w domu zbudować małą elektrownię, trzeba znaleźć na to pieniądze. Polska wieś niestety rzadko korzysta z unijnych dotacji. Dlaczego? Często nie wiemy jak to zrobić ani skąd czerpać informacje.


Artur Michalski, dyrektor generalny Business Consulting Group, podkreśla, że w Polsce funkcjonuje wiele możliwości finansowania ze środków krajowych i unijnych. Program unijny to Program Operacyjny Infrastruktura Środowiska. Dotacje krajowe można pozyskiwać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W wielu małych miejscowościach działają punkty Unijne Punkty Konsultacyjne, w których możemy uzyskać informacje o dotacjach oraz pomoc w napisaniu wniosku.

Przygotowano przy współpracy z FREE – Forum Rozwoju Efektywnej Energii www.forumfree.pl / Fot. Tomasz Słodki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.