Facebook Google+ Twitter

Energia efektywna: ogrzewanie gazem płynnym w praktyce

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-23 15:04

Ogrzewanie gazem płynnym: czy jest konkurencyjne wobec innych źródeł energii?

Ekologia w inwestycjach jest możliwa, a oprócz ekologii także spore oszczędności. Kiedy budujemy hotel czy spa, jednym z ważniejszych aspektów jest ogrzewanie obiektu oraz sprawnie funkcjonująca, świetna kuchnia. I tu pojawia się pytanie: jaką instalacje wybrać, aby było tanio i ekologicznie?- Dziś najbardziej opłacalną instalacja grzewczą jest taka, w której źródłem energii jest gaz płynny. Gaz płynny jest najbardziej konkurencyjnym paliwem na rynku, jeśli chodzi o wszystkie paliwa płynne, a także częściowo, gdy chodzi o paliwa kopalne, np. eko groszek czy inne podobne paliwa – uważa Kamil Dolata, kierownik d.s. rozwoju rynku w Gaspol S.A. – Gaz płynny jest zdecydowania najbardziej opłacalny, gdy chodzi o wartość opałową; jest dużo wyższa niż w przypadku oleju opałowego, a także gazu ziemnego. Sam koszt instalacji w przypadku gazu płynnego jest również niezwykle konkurencyjny. Tutaj warto również wspomnieć o opłatach środowiskowych, które w przypadku gazu płynnego są całkowicie pomijalne.

Hotel Odyssey w Kielcach, to przykład inwestycji, gdzie pierwotnie zakładano, że instalacja grzewcza będzie zasilana olejem opałowym. Właściciel w trakcie realizacji inwestycji zmienił jednak zdanie oraz projekt i zastosował instalację zasilaną LPG.

Pomysł przejścia na instalacje gazowa był podyktowany przede wszystkim względami ekologicznymi, jak i ekonomicznymi – mówi Robert Węglarz, dyrektor hotelu Odyssey Welness & Spa w Kielcach. – Jesteśmy w hotelu spa, gdzie stawiamy na zdrowy tryb życia, na kontakt z naturą, i tutaj gaz wydaje się być zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż olej opałowy.

Jednak zanim zdecydujemy się na zastosowanie takich ekologicznych rozwiązań, musimy otrzymać na nie pozwolenie…

- W tym przypadku mówi o zgłoszeniu budowy a nie pozwoleniu. – wyjaśnia Andrzej Olechowski, dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. – Podstawowym dokumentem jest mapka do celów projektowych, którą uzyskamy w starostwie powiatowym. Następnie projekt instalacji zewnętrznej opracowany przez upoważnionego projektanta i później uzgodniony ze strażą pożarną. Mając te dokumenty, zgłaszamy budowę do starostwa, a starostwo ma 30 dni na reakcję. Brak reakcji oznacza, że budujemy taką instalację, włączamy urządzenia i korzystamy.

Gdy już wszystko przygotujemy, pozostaje wybudować ekologiczną instalację, która zapewni ciepło i komfort, zwłaszcza że….

- Budowa instalacji gazowej jest dość prosta, trwa dla klienta indywidualnego nawet 1 dzień. – zapewnia Kamil Dolata. -Natomiast dla klienta komercyjnego, w zależności od ilości zbiorników i wielkości instalacji, może trwać około tygodnia. Całość jest uzależniona od tzw. procesu inwestycyjnego, który może trwać od 3 do 6 miesięcy, w zależności od terminów uzyskiwania pozwoleń na samo wykonanie instalacji gazowej.

Później wystarczy już tylko uroczyście otworzyć nowy obiekt ze świadomością, że inwestycja jest ekologiczna, a jednocześnie nowe instalacje dbają o zasobność naszego portfela.

Tomasz Słodki
Przygotowano przy współpracy z FREE – Forum Rozwoju Efektywnej Energii www.forumfree.pl / Fot. Tomasz Słodki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.