Facebook Google+ Twitter

Energia elektryczna pozyskana ze ścieków? To możliwe

Bakterie, jako organizmy jednokomórkowe niewidoczne gołym okiem, mają ogromne znaczenie w przyrodzie. Biorą udział m.in. w obiegu azotu, a w organizmach zwierząt i ludzi odpowiadają np. za trawienie pokarmów. Pełnią też bezcenną rolę w procesie oczyszczania ścieków, a ostatnio odkryto możliwość wytwarzania energii elektrycznej.

Dotychczas było wiadomo, że bakterie służą doskonale, m.in. w pracy tradycyjnych oczyszczalni ścieków, w których dokonują rozkładu materii organicznej. Ich rola jest bezcenna, gdyż potrafią z okropnej brunatnej brei, zrobić czystą wodę, niezbędną do życia organizmów, takich jak raki i ryby. Dzisiaj doszła nowa wiadomość, że bakterie potrafią, również przy oczyszczaniu ścieków, wytwarzać energię elektryczną.

To dzieło amerykańskich naukowców. Newsweek informuje, że uczonym amerykańskim udało się dokonać przełomu w kwestii procesu oczyszczania ścieków. Opracowali technologię, w której bakterie wprzęgnięte do czyszczenia ścieków, wytwarzają prąd elektryczny. Czy uda się w przyszłości zastąpić energię jądrową, bakteriami od prądu? To dopiero byłaby dla nas gratka w inwestycjach bateriowych. Wyobraźmy sobie: ogromne baseny z ohydną, gęstą, cuchnącą cieczą, a w niej tysiące ton kipiących życiem i energią elektryczną bakterii.

Nikt w takiej sytuacji nie byłby w stanie zarzucić polskiemu rządowi, że buduje jakąś śmiercionośną elektrownię na uran, zamiast ekologicznej - na brudną wodę z dodatkiem niewidzialnych dla ludzkich oczu organizmów, które z brudów Rzeczpospolitej wytwarzają coś, co daje napęd silnikom lodówek, pralek, sokowirówek i samochodów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Beata
  • Beata
  • 20.03.2012 15:46

Już widzę takie urządzenie w swoim szambie:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.