Facebook Google+ Twitter

Energia odnawialna szansą rozwoju powiatu nowosądeckiego?

Biomasa jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł pozyskiwania energii zdaje się być zarzewiem rewolucji w sposobie pozyskiwania energii w powiecie nowosądeckim.

Praktyka badawcza i wieloletnie poświęcenie uwagi przyszłości energetycznej Ziemi Sądeckiej pozwoliły inżynierowi Andrzejowi Zarazce, członkowi Zrzeszenia Audytorów Energetycznych i przedstawicielowi Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” jednoznacznie stwierdzić, że biomasa stanowi przyszłość energetyczną dla regionu, ale nie tylko.

Bogdan Węgrzynek Menu Group / Fot. Archiwum Menu GroupW czasie, kiedy w polskiej i światowej energetyce królują: gaz, olej opałowy, węgiel czy koks, znacznie zanieczyszczając środowisko naturalne i przyczyniając się do zwiększenia zależności energetycznej od zewnętrznych dostaw paliw i energii elektrycznej, sposobem na zmniejszenie kosztów pozyskiwania energii, drogą do uniezależnienia się od dużych koncernów i metodą zadbania o środowisko naturalne jest biomasa.

- „Wystarczy, że luźno leżące na polu resztki roślin zbierze się i sprasuje. Bele i baloty stanowią tani i dobry opał. Na rynku dostępne są kotły do spalania tak zagęszczonej biomasy. Oczywiście, ze względu na gabaryty nie mogą one być wykorzystywane w małych gospodarstwach, ale można nimi ogrzewać większe budynki (szkoły, urzędy, obiekty przemysłowe). Koszty inwestycji zwracają się w ciągu kilku sezonów. A koszty eksploatacji, determinowane przez cenę opału, są niższe o 30-60 procent od ogrzewania gazowego, olejowego a nawet węglowego”, zaznacza główny koordynator projektu, Andrzej Zarazka.

Bogdan Węgrzynek Public Relations / Fot. Archiwum Menu GroupZe względu na fakt, że powiat nowosądecki nie dysponuje możliwymi do wykorzystania źródłami paliw pierwotnych i pozostaje uzależniony od dostaw z zewnątrz, a wszechobecna emisja gazów cieplarnianych do atmosfery zmusza do ochrony środowiska naturalnego – utworzono „Sądecki Klaster Energii Odnawialnej”. Zrzesza on przedstawicieli jednostek państwowych, akademickich, badawczo-rozwojowych oraz przedsiębiorstw chcących realizować założenia rozsądnego wykorzystywania lokalnych zasobów środowiska naturalnego.

Wprowadzenie w życie planu zakładającego wykorzystanie biomasy jako podstawowego źródła energii w lokalnej energetyce wymaga nie tylko ogromnego wysiłku organizacyjnego członków „Sądeckiego Klastra Energii Odnawialnej”, ale przede wszystkim dużych nakładów finansowych oraz uświadomienia i przekonania społeczeństwa do wykorzystywania alternatywnych źródeł pozyskiwania energii, a tym samym uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw.

- „Biomasa może być używana do bezpośredniego spalania jako drewno kawałkowe lub rozdrobnione oraz jako składnik paliw stałych, gazowych i płynnych. W dłuższym przedziale czasowym, po uprzednim dokonaniu badań potencjału i możliwości oraz rozpowszechnieniu technologii biomasa może stać się motorem rozwoju gospodarczego”, podkreśla Andrzej Zarazka.

O współpracy Sądeckiego Klastra Energii Odnawialnej i Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw na spotkaniu w Nowym Sączu rozmawiali przedstawiciele zarządu Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw: Bogdan Węgrzynek i Jerzy Leszczyński oraz koordynator Nowosądeckiego Klastra Energii Odnawialnej Andrzej Zarazka.


Izabela Okarmus Menu Group Polska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.