Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energia pozyskana z piorunów zasili nasze domy? Czy to możliwe?

Artur Hampel
Artur Hampel
Wyładowania atmosferyczne w pow. wejherowskim (lato 2012)
Wyładowania atmosferyczne w pow. wejherowskim (lato 2012)
Profesor Grzegorz Masłowski z Politechniki Rzeszowskiej, światowej renomy specjalista w dziedzinie wyładowań atmosferycznych, zdradza sekrety piorunów. Czy warto na nie "polować"?

Obecny rok obfitował w wyjątkowo gwałtowne wyładowania atmosferyczne. Wilgotna, ciepła gleba i roślinność w czasie upalnych dni gwałtownie odparowuje do powietrza. Z każdą minutą tworzą się kolejne chmury burzowe, osiągając wysokość kilku, a nawet kilkunastu tysięcy metrów. Na tej wysokości panują już mrozy - temperatura spada do -60 st. C.

Następuje polaryzacja ładunków elektrycznych, a wkrótce potem gwałtowne rozładowanie napięcia. Przed pierwszymi piorunami, górne partie chmur oraz ziemia mają ładunek dodatni. Pomiędzy nimi znajduje się dolna partia chmur z ładunkiem ujemnym. Całość za chwilę będzie dążyć do wyrównania tych ładunków elektrycznych, przynosząc wyładowania i deszcz.

Taki jest początek tego zjawiska. Mało kto wie, że piorun nie tylko uderza w ziemię, ale ładunki dodatnie wędrują tym samym torem z powrotem. Mało tego, ten proces powtarza się kilkakrotnie w ciągu tysięcznych sekundy podczas jednego błysku.

Można przypuszczać, że piorun powstaje również wskutek różnicy temperatur. Słyszałem o podobnym efekcie wyładowania pomiędzy szybami okna w czasie mroźnej zimy, podczas gdy w mieszkaniu było bardzo ciepło. Nie byłem jednak świadkiem tego zjawiska, więc trudno podważyć lub potwierdzić tą relację. Ciekaw jestem jednak, czy podobna zależność istnieje w przypadku wyładowań atmosferycznych.

Chęć wykorzystania źródła energii jakim jest piorun, towarzyszy ludziom od bardzo dawna. Jakie są szanse, by taką energię wykorzystać i na czym polegają zachowania elektryczne naszego globu, wyjaśnił podczas telefonicznego wywiadu specjalista w tej dziedzinie, dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. Politechniki Rzeszowskiej, Dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

Posłuchaj rozmowy z dr hab. inż. Grzegorzem Masłowskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto