Facebook Google+ Twitter

Enex, Ekotech i Pneumaticon na Targach Kielce

Na V edycji Targów Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań Pneumaticon, zauważyłem nowatorskie urządzenie. Być może w niedalekiej przyszłości znajdzie powszechne zastosowanie. I polska myśl techniczna zrewolucjonizuje świat robotów.

Jeden z konstruktorów nowatorskiego rozwiązania w "Robotyce" pan dr.inż. Paweł Łaski. / Fot. Bartłomiej Kowalewski Po rozmowie z Panem Pawłem Łaskim postanowiłem zaprezentować czytelnikom unikatowe rozwiązanie. A że jest nowatorskie, świadczy o tym wyróżnienie i medal targów.

Głównymi autorami projektu nagrodzonego na targach są dr inż. Paweł Łaski
oraz dr Jakub Takosoglu.

Jak czytamy na stronie konstrukcjeinzynierskie.pl, manipulator typu Delta o zamkniętym łańcuchu kinematycznym z napędem mięśniowym. Pod koniec ubiegłego stulecia, kiedy nastąpił dynamiczny rozwój robotyki, w wielu ośrodkach naukowych prowadzono prace nad rozwojem równoległych (ang. parallel) lub szeregowo-równoległych (hybrydowych) struktur kinematycznych manipulatorów i robotów. Obecnie nie ma dziedziny nauki i techniki, w których nie podejmuje się prób zastosowania równoległych lub hybrydowych struktur kinematycznych. Stosowane są one między innymi w maszynach technologicznych (obrabiarkach), robotach, manipulatorach, urządzeniach pomiarowych oraz symulatorach ruchu.

Nowoczesne metody projektowania i szybkiego prototypowania pozwalają na tworzenie konstrukcji robotów i manipulatorów o zamkniętych strukturach kinematycznych. Jednocześnie prowadzone są prace nad układami sterowania robotów w czasie rzeczywistym. Manipulatory o zamkniętych łańcuchach kinematycznych składają się z kilku ogniw czynnych (napędowych) lub biernych, umożliwiających płaszczyznowe lub przestrzenne przemieszczanie i orientację efektora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Młodzież link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa
  • Ewa
  • 09.03.2012 15:30

Ależ to wszystko się rozwija. Ciężko nadążyć.
Też życzę nagrody

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta
  • Marta
  • 09.03.2012 11:30

Wiele zalet napędów mięśniowych spowoduje, ze staną się powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu i nie tylko. Gratuluję pomysłu na wykorzystanie tego typu napędu i trzymam kciuki za kolejne tak wspaniałe konstrukcje. Uważam również, że zaprezentowana przez Panów konstrukcja otrzyma jeszcze nie jedną nagrodę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.