Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12620 miejsce

Enex, Ekotech i Pneumaticon na Targach Kielce

Na V edycji Targów Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań Pneumaticon, zauważyłem nowatorskie urządzenie. Być może w niedalekiej przyszłości znajdzie powszechne zastosowanie. I polska myśl techniczna zrewolucjonizuje świat robotów.

Jeden z konstruktorów nowatorskiego rozwiązania w "Robotyce" pan dr.inż. Paweł Łaski. / Fot. Bartłomiej Kowalewski Po rozmowie z Panem Pawłem Łaskim postanowiłem zaprezentować czytelnikom unikatowe rozwiązanie. A że jest nowatorskie, świadczy o tym wyróżnienie i medal targów.

Głównymi autorami projektu nagrodzonego na targach są dr inż. Paweł Łaski
oraz dr Jakub Takosoglu.

Jak czytamy na stronie konstrukcjeinzynierskie.pl, manipulator typu Delta o zamkniętym łańcuchu kinematycznym z napędem mięśniowym. Pod koniec ubiegłego stulecia, kiedy nastąpił dynamiczny rozwój robotyki, w wielu ośrodkach naukowych prowadzono prace nad rozwojem równoległych (ang. parallel) lub szeregowo-równoległych (hybrydowych) struktur kinematycznych manipulatorów i robotów. Obecnie nie ma dziedziny nauki i techniki, w których nie podejmuje się prób zastosowania równoległych lub hybrydowych struktur kinematycznych. Stosowane są one między innymi w maszynach technologicznych (obrabiarkach), robotach, manipulatorach, urządzeniach pomiarowych oraz symulatorach ruchu.

Nowoczesne metody projektowania i szybkiego prototypowania pozwalają na tworzenie konstrukcji robotów i manipulatorów o zamkniętych strukturach kinematycznych. Jednocześnie prowadzone są prace nad układami sterowania robotów w czasie rzeczywistym. Manipulatory o zamkniętych łańcuchach kinematycznych składają się z kilku ogniw czynnych (napędowych) lub biernych, umożliwiających płaszczyznowe lub przestrzenne przemieszczanie i orientację efektora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Młodzież link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa
  • Ewa
  • 09.03.2012 15:30

Ależ to wszystko się rozwija. Ciężko nadążyć.
Też życzę nagrody

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta
  • Marta
  • 09.03.2012 11:30

Wiele zalet napędów mięśniowych spowoduje, ze staną się powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu i nie tylko. Gratuluję pomysłu na wykorzystanie tego typu napędu i trzymam kciuki za kolejne tak wspaniałe konstrukcje. Uważam również, że zaprezentowana przez Panów konstrukcja otrzyma jeszcze nie jedną nagrodę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.