Facebook Google+ Twitter

Eniac - poszukiwanie innowacji w zakresie nanoelektroniki

Znaczący rozwój m.in. nowych rozwiązań nanoelektronicznych nie tylko w Polsce, ale i całej Europie zakłada 7 Program Ramowy Unii Europejskiej (7PR), m.in. przez program Eniac.

 / Fot. Logo programu EniacW jego ramach powstały Wspólne Inicjatywy Technologiczne (Joint Technology Initiative). Badacze z państw Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych szczególną wagę przykładają do rozwoju nanoelektroniki. Dlatego właśnie zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 72/2008 z dnia 20 grudnia 2007 (http://eur-lex.europa.eu) powstało Wspólne Przedsięwzięcie (Joint Undertaking) Eniac (European Nanoelectronic Initiative Advisory Counsil).

W dużym stopniu ma ono inicjować zarówno prywatne jak i publiczne inwestycje w zakresie innowacji nanoelektronicznych. Także wspomagać efektywne zarządzanie środkami pochodzącymi z 7PR, programów krajowych, międzyrządowych struktur badawczo-rozwojowych oraz przemysłu, w tym z małych i średnich przedsiębiorstw. Na innowacyjne poszukiwania w dziedzinie nanoelektroniki z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych jest 450 mln euro (1.539.000.000 zł).

Podstawowe zadania w ramach Eniac to integracja, miniaturyzacja oraz rozbudowa funkcji różnego typu urządzeń. Celem jest tworzenie konstrukcji, których funkcje, materiały, procesy konstrukcyjne i produkcyjne mogły być stosowane w wielu dziedzinach – zarządzaniu energią i środowiskiem, transporcie, medycynie czy informatyce i telekomunikacji.

8 maja na stronie www.eniac.eu ogłoszono pierwszy konkurs. Do udziału w nim zaproszeni są wszyscy, którzy chcą się przyczynić do rozwoju polskiej nanoelektroniki. Dodatkowe informacje dostępne są też na stronie NCBiR – www.ncbir.gov.pl. Kontaktować się trzeba z Jakubem Sypieniem – j.sypien@ncbir.gov.pl, który pełni funkcję Narodowego Punktu Kontaktowego w inicjatywie Eniac.

 / Fot. Logo stowarzyszenia AeneasInnowacje w zakresie nanoelektroniki Eniac dodatkowo są wspierane przez Aeneas (Association for European NanoElectronics Activities). To stowarzyszenie non-profit. Skupia partnerów przemysłowych, którzy wspierają działania Eniac i reprezentują partnerów działających w obszarze B+R w zakresie nanoelektroniki we Wspólnym Przedsięwzięciu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.