Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26985 miejsce

E-palaczy też obowiązuje kultura osobista

Najpierw Poznań, potem Warszawa, a wkrótce zapewne wiele innych miast podejmie pracę nad regulacjami dotyczącymi e-papierosów. Planowane są też zakazy e-palenia w pracy. - Ten przepis nie ogranicza niczyjej wolności – twierdzi specjalista.

Z początkiem roku w stolicy wszedł w życie zakaz palenia papierosów elektronicznych w środkach komunikacji miejskiej. Wśród części e-palaczy obostrzenia te wywołały oburzenie. Wszak e-papierosy zostały wynalezione m.in. po to, aby można było korzystać z nich w miejscach publicznych. Przecież producenci zapewniają, że nie szkodzą one innym. W czym więc tkwi problem? W kulturze osobistej. Musimy przyznać, że czasy palenia w pojazdach komunikacji miejskiej już dawno minęły. Po prostu odwykliśmy od tego i zakaz palenia to już nie tylko zapis prawny, ale też standard etyczny. Dlatego niektóre miasta reagują zdecydowanie nawet na te nieliczne wypadki e-palenia i na wszelki wypadek formalnie zabraniają korzystania z papierosów elektronicznych.

Wydawać by się mogło, że zakaz ten spotka się z negatywnym przyjęciem ze strony sprzedawców e-papierosów. Tak się jednak nie stało, z przepisem tym bowiem zgadza się współwłaściciel jednego z największych w kraju sklepów z e-papierosami.

- To urządzenie, którego można śmiało używać w pubach, swoim domu czy samochodzie. Jednak nie wszędzie jest to wskazane – przekonuje Michał Kotwica ze sklepu e-dymek.com. - Ten przepis nie ogranicza niczyjej wolności lecz porządkuje sprawy funkcjonowania w społeczeństwie. Powstrzymywanie się od palenia w metrze, autobusie czy tramwaju musi być standardem. Nikt przecież nie powie, że nie wytrzyma tych kilkunastu czy kilkudziesięciu minut podróży bez zaciągania się dymem. A współpasażerom korzystanie z e-papierosów może przeszkadzać, podobnie jak wiele innych rzeczy: drażniące zapachy jedzenia, głośna muzyka czy spożywanie alkoholu. Mogą się więc oni skarżyć również i na e-palaczy.

I faktycznie – skarżą się. Warszawa wprowadziła zakaz po otrzymaniu zgłoszeń od pasażerów. Podobnie było w Poznaniu i wiele wskazuje na to, że tą drogą pójdą również inne miasta. O takim ograniczeniu myślą również pracodawcy. Przepis ten muszą zawrzeć jednak w regulaminie pracy.

Również i z tymi regulacjami jest skłonny zgodzić się Michał Kotwica. - Jak wyglądałaby kasjerka w sklepie, która zamiast skanować produkty, wypuszcza dym z e-papierosa na klientów? - pyta retorycznie ekspert z e-dymka. - Tak samo nie wyobrażam sobie, żeby w XXI wieku ktoś palił w sali kinowej lub podczas wykładu na uczelni wyższej. Papierosy elektroniczne to mnóstwo zalet. Musimy jednak pamiętać o kulturze osobistej, która powinna powstrzymać nas od palenia w określonych miejscach i sytuacjach.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Faktycznie, e-papieros to spora oszczędność dla portfela palacza. Choćby tylko z tego powodu warto się zastanowić na przenosinami z tradycyjnych papierosów. :) A przecież, unikamy też tych wszystkich substancji smolistych i innych "przyjemności". Jasne, że e-papierosy nie są idealne. To wciąż nikotyna i jako takie nie mogą być traktowane jako środek leczniczy.

A słowa właściciela e-dymka - popieram!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ze zwykłych papierosów na ich elektroniczną wersję przerzuciłam się osiem miesięcy temu. Mówiąc krótko: odżyłam. Cera w końcu wraca do naturalnych kolorów (opuszki palców tak samo ;), znów mogę biegać bez zadyszki, no i najważniejsze: NIE ŚMIERDZĘ tym okropnym dymem. A oszczędności, które oczywiście są i to niemałe, również mnie cieszą :) Najwięcej wydaje się na początek, bo trzeba kupić cały zestaw niezbędny do e-palenia, ale w kolejnych miesiącach już odczuwa się różnicę. Ja oszczędzam co miesiąc 200 zł. Gdybym wciąż paliła zwykłe papierosy wydawałabym 300 zł, obecnie wydaję 100 zł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego fałsz? Mamy XXI wiek, warto korzystać z nowych rozwiązań technologicznych. A jak ktoś chce dalej palić, ale zdrowiej, to jest to rozwiązanie. Ja jestem za!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydawać by się mogło, że takie e-palenie to niemal fałsz materialny :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.