Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4878 miejsce

E-papieros może pomóc przy wychodzeniu z nałogu

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-02-27 18:58

Elektroniczny papieros jest tak naprawdę kieszonkowym inhalatorem, który może służyć jako urządzenie wspomagające proces wychodzenia ze zgubnego nałogu palenia zwykłych papierosów. - Używając e-papierosów na pewno będziemy zdrowsi, a tego się nie da przeliczyć na żadne pieniądze - mówi dr nauk chemicznych Mirosław Dworniczak.

E-papierosy o różnych kształtach, wybór kształtu i smaku, zależy od upodobań e-palacza. / Fot. Fot. Antoni NadzikowskiPierwszy patent na takie urządzenie zgłoszono w USA. Współczesna historia e-papierosa datuje się od 2003 roku, gdy chińska firma Ruyan opatentowała urządzenie do inhalacji, pierwotnie oparte na ultradźwiękowym sposobie tworzenia "chmurki". Bo właśnie z Chin pochodzą takie epokowe wynalazki, jak kompas, papier, porcelana, proch oraz ten najnowszy - e-papieros.

Jak działa e-papieros
Jedna z części e-papierosa (tzw. kartridż) zawiera roztwór składający się głównie z bazy (nośnika), uzupełnionego składnikami aromatyzującymi oraz pewną ilością nikotyny (choć ten składnik nie jest niezbędny). Roztwór ten w momencie zaciągania się zostaje podgrzany przez element grzejny, znajdujący się w zasilanym akumulatorem tzw. atomizerze i tworzy mgiełkę, którą wdychamy przez ustnik, a następnie wydmuchujemy.

Mgiełka ta wyglądem przypomina nieco dym tytoniowy, choć tak naprawdę dymem nie jest. Dym bowiem z założenia zawiera składniki stałe, co w tym przypadku nie ma miejsca. Co ważne - w zasadzie jest ona bezzapachowa, a więc nie przeszkadza osobom znajdującym się w naszym otoczeniu. Eliminuje się w ten sposób palenie bierne u osób, które przebywają obok nas. Co jeszcze ważniejsze - nie zawiera żadnych substancji rakotwórczych, ciał smolistych, tlenku węgla itp.

Ostatnim, ale też bardzo ważnym elementem e-papierosa, jest akumulator (popularnie zwany baterią), który podaje prąd zasilający grzałkę atomizera. Należy podkreślić, że w e-papierosie nie odbywa się spalanie żadnych substancji. Mówi się, że nie ma dymu bez ognia - a jednak.

Czy e-papierosy nie szkodzą zdrowiu?
Trzeba uczciwie powiedzieć, że nie ma jeszcze jednoznacznych danych, co do ich działania. Na pewno szkodliwa jest nikotyna. Dotychczasowe badania oddziaływania glikolu propylenowego (główny składnik płynu) na organizm człowieka wykazują jego praktyczną nieszkodliwość. Można więc ze 100-proc. pewnością powiedzieć, że e-papierosy są mniej szkodliwe niż analogi, ponieważ nie zawierają ponad 4 tysięcy substancji, obecnych w zwykłych papierosach. Nie zawierają żadnej substancji rakotwórczej. Reasumując - nie wiemy do końca jaki wpływ na zdrowie ma e-palenie, natomiast wiemy jak wpływa na nie palenie tytoniu. Dla mnie wybór był jasny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

polecam
  • polecam
  • 02.07.2011 22:17

www.epapierosy.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację z tym sprzeciwem. Po co się truć? . Niech palacze wezmą sobie do sreca, które też cierpi z tego powodu, że palić to zabijać siebie .Dochodzi nieprzyjemny zapach i strata . Pali wydmmucha.Co z tego macie ??? Dla mnie to niepojęte

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.03.2010 20:22

Informacja dla zwolenników e-papierosów, senat odrzucił zapis o zakazie sprzedaży e-papierosów. http://www.tvn24.pl/12692,1649539,0,1,senat-przyjazniejszy-dla-palaczy,wiadomosc.html Przy okazji pozdrawiam Marka Sz. i kolegów z Gdańskiego Stowarzyszenia E-palaczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałam, należy się 5 za taki temat. Gratulacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś paliłam...a dzisiaj mam to za sobą, bez kuracji i bez bólu po prostu mentalnie pozbyłam się tego. Wszystko zależy od nas ile włożymy w to własnej energii. Powodzenia w pracy nad sobą !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podziwiam ludzi ktorzy pozbyli sie nalogu palenia ,podziwiam ich silna wole , wprost uwierzyc nie moge ze to mozliwe widzac ile ja bym chciala zrobic aby pozbyc sie zbednych kilogramow , a moze sa jakies wynalazki na zrzucenie nadwagi ? albo skuteczne odchudzanie ? cos co powodowalo by zanik apetytu na wszstko co tluczy :)) cos co dziala jak "E dymek" dla palczy "stop" dla zjadaczy szukam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram wszelkie sposoby pozbycia się tytoniowego nałogu. Ja odzwyczajałem się, kiedy jeszcze, opisywanych przez Antoniego, specjałów nie było. Powoli, krok po kroku, coraz mniej i mniej. Aż się całkiem zaprzestałem palenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.03.2010 19:18

Pani Lenoro, czego to dziadkowie nie robią dla wnuków:) Nieba by im przychylili, jak była by, ku temu sposobność. Poza tym pogratulować mężowi stanowczości i silnej woli, oby tylko wytrwał w swym postanowieniu :) Zerwanie z tym nałogiem, to nie lada wyczyn.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akurat temat rzucania palenia jest mi znany od lat ,wiem ze jest bardzo ciezko to porzucic .Jednak co do papierosow mezowi sie udalo z chwila jak zostal dziadkiem .Dla zdrowia wnuczka rzucil palenie jednego dnia o tym e-papierosku nawet mu nie wspominalam , swietnie daje sobie rade ssac tabletki "niquitin" kupione w aptece .Wszystkim palaczon zycze tyle silnej woli i udanej w skutkach decyzji .Ciekawy artykul zwlaszcza dla palczy chcacych skonczyc z nalogiem .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.03.2010 11:31

Ładnie napisane -, dać medal, ale cóż począć skoro polskiej nauce wciąż rzuca się kłody pod nogi... Widząc zagrożenie spadku popytu na wyroby tytoniowe (ciągłe ich podwyżki), oraz restrykcje ograniczające miejsca przeznaczone dla palaczy, wdrażanie nowinek technologicznych w postaci e-papierosów. Polski przemysł tytoniowy podjął walkę z producentami e-papierosów i przeciąga na swoja stronę przemysł farmaceutyczny. Spadek zakupu różnego rodzaju gum do żucia, plastrów mających za zadanie odciągać od nałogu, to także argument do wykorzystania. Niestety żadna guma ani plaster nie zastąpi "pufnięcia" dymkiem i to nieszkodliwym, a co za tym idzie, po czasie organizm już nie domaga się papierosa i dlatego grono e-palaczy wciąż rośnie. E-papieros, to teraz trendy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.