Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3433 miejsce

E-papierosy - błogosławieństwo czy przekleństwo?

- Szkodliwość e-papierosów ma się mniej więcej tak do zwykłych papierosów, jak siedzenie w saunie do wdychania spalin wprost z rury wydechowej - uważa mikrobiolog, dr Wawrzyniec Podrzucki. Rośnie jednak grono przeciwników e-palenia.

Sonda

Co myślisz o elektronicznych papierosach?

Można palić elektroniczne papierosy na przystankach komunikacji publicznej. / Fot. Grzegorz DembińskiOd pewnego czasu rynek tytoniowy przeżywa prawdziwe oblężenie. Koncerny produkujące tradycyjne papierosy muszą konkurować z nowym zjawiskiem - e-paleniem. Wykorzystuje się do niego inhalator mgiełki zasilany akumulatorem lub baterią. „Dym” jest wytwarzany za sprawą podgrzania e-liquidu, który może (ale nie musi) zawierać rozcieńczoną, oczyszczoną nikotynę. Co więcej, wydychane powietrze prawie nie zawiera nikotyny, ponieważ (według dra Murraya Laugesena) jest ona w ok. 97 proc. wchłaniana podczas wdechu. Nie ma tam też tlenku węgla.

- E-papierosy mają inny status prawny aniżeli zwyczajne papierosy - nie są wyrobem tytoniowym, bo to nie uprawne rośliny rodzaju Nicotiana, ani nie produkuje się ich z tytoniu - powiedziała W24 prawniczka, Katarzyna Tomczak. - W związku z tym sprzedaż e-papierosów osobom niepełnoletnim nie jest wyraźnie zakazana - dodała. Stąd wątpliwości, które rodzą się w głowach wielu osób.

Lęk, który okazują przeciwnicy stosowania elektronicznych papierosów wyraziła w wypowiedzi dla W24 Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia: - Obecność na rynku i sposób ich oferowania budzi obawy o bezpieczeństwo konsumentów ze względu na nieznany i niekontrolowany skład inhalowanego preparatu, a także wysokie ryzyko uzależnienia od nikotyny. Ponadto informacja, jakoby były one bezpieczne, nieszkodliwe, korzystne dla zdrowia albo „pomagały rzucić palenie” jest bezpodstawna, gdyż nie przeprowadzono dotąd odpowiednich badań.


Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Nawet powstało coś takiego jak e-papieros na abonament za 1zł. Płaci się tylko za dostarczane liquidy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciek
 • Maciek
 • 19.09.2012 18:20

Paliłem 40 papierosów dziennie, przeszedłem na e-papierosa z dnia na dzień 2 lata temu. Jestem dużo zdrowszy niż gdy paliłem tytoń. Myślę że władze boją się e-papierosów gdyż nie przynoszą one zysków dla państwa, ponadto przedłużają życie palaczom co równa się przedłużeniem czasu wypłacania emerytury. Myślę że Państwo zrobi wszystko żeby zadbać o swój zysk...

Komentarz został ukrytyrozwiń
E Palacz
 • E Palacz
 • 16.09.2012 11:31

Cóż pisać o e-papierosach? Ci co ich używają wiedzą, że to dobrodziejstwo i droga do wyjścia z nałogu palenia papierosów tytoniowych. Ci co palą zwykłe papierosy powinni rozważyć (byle szybko) przejście na e-palenie. Dlaczego? Ano dlatego że e-palenie w stosunku do palenia jest:
1. Mniej szkodliwe dla użytkownika.
2. Nieszkodliwe dla otoczenia (rodzina, koledzy w pracy itd.).
3. Zdrowie! Zdrowie! Wraca bezgłośny oddech, niknie kaszel i chrypka, zadyszka przechodzi w zapomnienie, rośnie wydolność organizmu, pacjent nie dusi się podczas pomiaru spirometrii, a sam jej wynik jest jak u osoby, która przestała palić.
4. Tańsze! Koszty jednak równoważą się dopiero gdzieś po 2 - 3 miesiącach.
5. Jeśli masz zamiar rozstać się z nałogiem palenia, to e-palenie jest metodą najbardziej skuteczną.
To mówię ja, e-palacz od ponad 3 lat. Ktoś powie: 3 lata e-palenia i nie rzuciłeś? Otóż nie. Ponad 30 lat paliłem śmierdzące papierochy i nigdy nie podjąłem próby ich rzucenia. Z ciekawości spróbowałem e-papierosa i już z nim zostałem. Stało się to z dnia na dzień, a otwarta paczka Cameli jeszcze leży w biurku. Nie miałem zamiaru przestać palić, nie mam też zamiaru przestać e-palić, trochę tylko zjechałem w dół z nikotyną. Polecam niezdecydowanym, a zatrutym przez papierosy daję pod rozwagę. Wasze zdrowie, wasze życie, wasza śmierć przed czasem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Seweryn
 • Seweryn
 • 15.09.2012 21:44

Nie rozumiem tej Pani rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Tytoniowe są bezsprzecznie szkodliwe. Elektroniczne są bezsprzecznie mniej szkodliwe. Po co w ogóle porównywanie jednych z drugimi. Ja dzięki EP ozdrowiałem, dosłownie, a miałem tak ciężkie chroniczne zapalenie oskrzeli, że miałem umrzeć, dusiłem się, a nie umiałem przestać palić. I żyję już sporo (niedługo 600 dni wapowania zamiast palenia) i wróciłem na kort tenisowy, gdzie dawniej tak lubiłem sobie pograć. I gram! Niech oni nie wmawiają w publikę, że EP są szkodliwe (przynajmniej dla palaczy). Dla palaczy tytoniowych to zbawienie. Czuję w tych wszystkich wypowiedziach z ministerstwa ordynarne lobbowanie farmacji i przemysłu tytoniowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
2
 • 2
 • 15.09.2012 16:20

20 lat paliłem ta maszynka pomogła mi rzucić palenie, używałem jej 2 miesiące schodząc z ilości nikotyny. nie palę i nie używam e papierosa już od 1,5 roku. Ale nie każdemu to się uda, gość od którego odkupiłem tą maszynkę pali wytrzymał tydzień. Wydaje się że na to nie ma zasady - tylko silna wola.
PS. Mam bardzo słabą ,,silną wolę'' :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tommy
 • Tommy
 • 15.09.2012 14:35

Małe sprostowanie:
Palę od 10 dni EP (e-papierosy).
Analogowe rzuciłem z dnia na dzień, paliłem ok 10 lat, średnio 20 pap/dzień.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tommy
 • Tommy
 • 15.09.2012 14:34

Palę od 10 dni, pominąłem etap hybrydowy, po prostu odstawiłem analogi i zacząłem wapować. Dla mnie ten wynalazek to błogosławieństwo. Już czuję się lepiej, nic nie śmierdzi, za to w niektórych przypadka pięknie pachnie (np. smakowe - czarna porzeczka).
Sprawa jest prosta: palisz analogi - koniecznie przerzuć się na EP.
Nie paliłeś i nie palisz wcale - omijaj wszelkie (analogi i EP) szerokim łukiem.

Pozdrawiam wszystkich e-Palaczy. Za nowych EP trzymam kciuki, a analogowym polecam zmianę na EP :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janek
 • Janek
 • 15.09.2012 14:05

Nikt nikogo nie oszukuje. Artykuł dobry. Zapraszam do dyskusji na forum www.drip.cba.pl - forum poświęcone e-papierosom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Palacz :(
 • Palacz :(
 • 15.09.2012 07:19

Gołąbek powiedziała "budzi obawy o bezpieczeństwo konsumentów"
A normalne papierosy to nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Archon1
 • Archon1
 • 15.09.2012 05:49

Większość z nas, e-palaczy palących e-papieroska dłużej niż 1 rok, w przypadku wyczerpania baterii czy skończenia się liquidu poza domem, nie rozpacza, potrafimy bez palenia wytrzymać cały dzień a jeśli trzeba i dłużej. E-palimy już tak słabe liquidy że nikotyny prawie już tam nie ma, z czego połowa pali beznikotynowe a niektórzy całkowicie rzucili i e-papierosa i palenie. Jestem wdzięczny twórcom tego wynalazku bo naprawdę pozbyłem się szkodliwego nałogu, smrodu i zyskałem na zdrowiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.