Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11684 miejsce

E-pieniądze zastąpią gotówkę?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2012-02-16 15:35

Plastikowy pieniądz, transakcje internetowe i nowe sposoby płatności zdają się powoli wypierać gotówkę.

Plastik rośnie w siłę

Z zestawienia NBP za trzeci kwartał 2011 r. wynika, że mamy w swoich portfelach już prawie 32 mln kart płatniczych, w tym 24,4 mln debetowych i 7,1 mln kredytowych. Choć kredytówek w ostatnich latach znacznie ubyło, to debetówek stale przybywa. Rośnie też liczba transakcji płatniczych dokonywanych z użyciem kart. Na przykład w III kwartale 2011 r. wykonano 450 mln transakcji, o ponad 40 proc. więcej niż trzy lata temu. Z tego transakcje bezgotówkowe stanowiły już ok. 58 proc.

Nic dziwnego: plastikowy pieniądz jest wygodniejszy niż papierowy i nie niszczy się tak jak on. W efekcie zyskuje i klient, i bank, i państwo (to ostatnie, bo ponosi niższe koszty z tytułu zastępowania zużytych banknotów nowymi).

Poza tym płacenie kartami z reguły jest bezpieczniejsze niż płacenie gotówką. Pani Marzena czuje się pewniej, kiedy wraca wieczorem do domu i zamiast gotówki ma przy sobie tylko plastikową kartę. Nie nosi przy sobie ani grosza, bo już nawet w warzywniaku na rogu może płacić kartą. Nawet jeśli karta płatnicza trafi w ręce złodzieja, to nie będzie mógł z niej skorzystać, jeśli równocześnie nie pozna znanego tylko Tobie numeru PIN do karty. Poza tym, nawet jeśli uda mu się ukraść kartę, to zgodnie z przepisami prawa nasza strata wynieść może najwyżej równowartość 150 euro, jeśli przestrzegasz wszystkich zasad bezpieczeństwa. Wiele banków ubezpiecza jednak i niższe transakcje.

Cały artykuł przeczytasz na: "Polska The Times"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.