Facebook Google+ Twitter

Epifania po rosyjsku. Zimna kąpiel setek tysięcy ludzi

Rosjanie poubierani w luźne koszule lub stroje kąpielowe zanurzali się w wyciętych w zamarzniętych rzekach otworach w kształcie krzyża. Wierzą oni bowiem, że właśnie woda zawiera świętą moc tradycji, upamiętniającą dzień Chrztu Pańskiego.

sobór prawosławny / Fot. Krzysztof MasłowskiDziesiątki tysięcy Rosjan wskoczyło do wyciętych w lodzie przerębli w poniedziałkową noc i wtorkowy poranek aby uczcić święto Epifanii (Objawienia), podczas którego rosyjscy prawosławni biorą udział w ceremonii chrztu. Rosjanie poubierani w luźne koszule lub stroje kąpielowe zanurzali się w wyciętych w zamarzniętych rzekach otworach w kształcie krzyża. Wierzą oni bowiem, że właśnie woda zawiera świętą moc tradycji, która upamiętnia chrzest Jezusa przez Jana Chrzciciela w rzece Jordan.

Głowa Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Cyryl celebrował całonocną mszę w moskiewskim Soborze Jełochowskim i we wtorek rano poświęcił wodę, którą wierni zabierali w buteleczkach wierząc w jej uzdrowicielską moc. "Czuję się jak nowonarodzony", zawołał 42-letni Mikołaj Iwanow mocno wycierając ciało ręcznikiem po wyjściu z przerębla w kształcie krzyża w odległym 60 kilometrów na wschód od Moskwy Zaozierju.

Jak podaje Rosyjska Agencja Informacyjna Novosti, rzecznik rosyjskiej cerkwi ostrzegł wiernych by w lodowatej wodzie zanurzali się jedynie po konsultacji z lekarzem jako, że temperatura na Syberii sięgała minus 30 stopni Celsjusza. Jednak wielu wyznawców prawosławia wydawało się zupełnie ignorować niską temperaturę z uśmiechem biorąc udział w rytuale, który przetrwał przez pokolenia od czasów pierwszych carów.

"Zimno jest jednym z najlepszych darów, jakie możesz ofiarować Rosjaninowi” powiedział dwudziestopięcioletni Dimitr Czułkow zakładając buty po efektownym nurkowaniu w lodowatej wodzie. „Jesteśmy tu wszyscy trochę szaleni”, dodał później. Ojciec Siergiej, który nadzoruje miejscową cerkiew, przyglądał się setkom odważnych parafian z miną pełną satysfakcji. "To dobre zarówno dla ich ciał jak I dusz", powiedział.

W Moskwie około 58 tysięcy ludzi zgromadziło się w różnych miejscach miasta by wskoczyć do przerębli. Rzecznik miejskiej policji Wiktor Biriukow powiedział agencji Novosti, że było to o 26 tysięcy więcej niż w roku ubiegłym. Rosyjska cerkiew szacuje, że corocznie na terenie całego kraju w tej tradycyjnej ceremonii biorą udział setki tysięcy Rosjan. Oddziały ratownicze z rosyjskiego Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych obsadziły swoimi ludźmi 46 oficjalnie zgłoszonych przerębli w Moskwie. Dziś rano temperatura wynosiła tam 15 stopni poniżej zera.

Źródło: AFP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe, jaką moc zawiera przerębel w kształcie półksiężyca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.