Facebook Google+ Twitter

Epifania - święto objawienia

6 stycznia to tradycyjnie święto Trzech Króli. Idąc za gwiazdą betlejemską dotarli do małego Jezusa by oddać mu pokłon. Mieli ze sobą cenne dary: mirrę, kadzidło i złoto

Pokłon trzech króli/źródło:http://fr.wikipedia.org/wiki/Image:Rois_mages.jpg Epifania (gr.epifaneia – objawienie) t o liturgiczna nazwa święta obchodzonego 6 stycznia. We wczesnym chrześcijaństwie dzień ten obchodzony był jako święto Bożego Narodzenia  (w kościele Ormiańskim jest tak do dzisiaj).
Z czasem jednak ustanowiono, że narodziny Chrystusa przypadają na 25 grudnia, natomiast 6 stycznia to rocznica objawienia się Boga całemu światu, obchodzona dziś jako święto Trzech Króli. Podążając za gwiazdą betlejemską (prawdopodobnie kometą) trzej mędrcy dotarli w miejsce narodzin Dzieciątka, by oddać mu pokłon i złożyć ofiarę z mirry, kadzidła i złota (kadzidło i mirra były wówczas równie cenne co złoto).

W Polsce na pamiątkę pokłonu Trzech Króli istniał stary zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła. Poświęcone kadzidło, zrobione z żywicy jałowca, służyło do okadzania domostw, co miało chronić przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano szyi. Po uroczystym obiedzie podawano ciasto z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał "królem migdałowym". We Francji do dziś istnieje tradycja jedzenia tego dnia kruchego placka migdałowego, w którym zapieka się uprzednio małą figurkę. Ten kto ją znajdzie dostaje papierową koronę i na jeden dzień staje się królem.Placek migdałowego króla/fot.Paulina Plizga

Kolędowanie to stary zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, śpiewały kolędy za co otrzymywały rogale, zwane "szczodrakami". Przy kościołach stały stragany, sprzedawano na nich kadzidło i kredę, którą zwyczajowo w święto Epifanii na drzwiach wejściowych w domach katolickich pisano litery: K+M+B oraz datę bieżącego roku (formuła ta jest jest błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji CMB Christus Mansionem Benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi, a nie inicjałami trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara). Coroczna wizyta księdza popularnie zwana kolędą również jest nawiązaniem do pokłonu Trzech króli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

a po angilesku jabłecznik - cider

Komentarz został ukrytyrozwiń

Michale, a jak się rozwija właśnie sprawa z prokuraturą i NOP-em? Może coś napiszesz o tym?
Przepraszam, Paulino za ten wtręt pod Twoim tekstem, bardzo fajnym, ale to tak przy okazji:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)) będziemy wybierać króla albo królową... ciasta migdałowego, popijając "jabłecznikiem"(po polsku cydr z franc. cidre).
Może będzie bal ?! A Ty w tany z NOP owcami?- nie zapomnij o odpowiednim obuwiu ;-)


@hidari: chodzi o Ewangelie Mateusza (Mt 2, 1-12)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaka szkoda, Paulino, że akurat o 21.00 będę w gronie kompanionów przygotowywał się moralnie do sparingu z prawdziwymi Polakami z NOP.. Cóż, karnawał, to nie tylko kolęda, ale także bal. Et quels sont tes projects pour cette soiree a Paris?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W spisanej po grecku wersi Ewangelii jest zawarte stwierdzenie, że hołd złożyli magowie. Tak nazywano kapłanów irańskich. Z biegiem lat i wieków zaczęto tłumaczyć ich jako mędrców ze Wschodu, a po X w. jako 3 króli. Tyle fakty. Kometa ,która rzekomo prowadziła 3 magów musiała by poruszć się z prędkością ok 5 km/h. To zupełny absurd i następna bajka w którą wierzą ... wierzący.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w Krakowie można dziś posłuchać kolęd: " Wieczór Kolęd i Pastorałek. Koncert odbędzie się 6 stycznia (sobota) w Święto Trzech Króli o godz. 21.00 w Bazylice Franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych 5. Bezpłatne zaproszenia są dostępne w Punktach Informacji Miejskiej " więcej info: http://www.krakow.pl/komunikaty/?MODE=mpkom&TYPE=show&kom_id=3669

Komentarz został ukrytyrozwiń

dla Kościoła Prawosławnego dziś mamy wigilię Bożego Narodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I na dzisiejsze święto kościelne znalazło się miejsce ;-) Bogactwo tematów w tej naszej gazecie. Dobrze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Michał, we Francji mnóstwo jest rożnych sprzeczności...być może niedługo będziemy mieli prawdziwą królową i w dodatku socjalistkę...jako prezydenta FRANCJI(pani Segolene ROYAL). Jeśli czas dopisze postaram się dostarczyć zdjęcia z powszechnych koronacji królów migdałowych,nie obiecuje ,ze trafie na koronacje Sziraka.
;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę! I w oświeconej Francji wciąż silne są ciągoty do postchrześcijańskiego zabobonu. W dodatku z akcentem monarchicznym. Rad bym zobaczyć zdjęcie naszego wielkiego nauczyciela - prezydenta Chiraka w "epifanijnej" koronie.. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.