Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1557 miejsce

Epifilum - kwitnący kaktus

Kilka dni temu na zacienionym oknie w moim mieszkaniu, zakwitł kaktus - epifilum. Roślina o pięknych dużych czerwonych kwiatach, kwitnie obficie. Kwiaty mają przyjemny zapach i na pędach pozostaną dość długo.

Epifilum jest rośliną pochodzącą z Meksyku i Ameryki zwrotnikowej, gdzie przeważnie rośnie na gałęziach i pniach dużych drzew.

Epifilum, ten kaktus kiedyś nosił nazwę fylokaktus. / Fot. Dorota MichalczakŁodygi złożone są z dużych, spłaszczonych członów, o karbowanych brzegach, bez kolców. Kwiknie od kwietnia do czerwca. Kwiaty epifilum są duże i okazałe, składające się z licznych płatków czerwonych, białych, pomarańczowych i żółtych w wielu odcieniach. Kwiaty mają przyjemny zapach i pozostają na pędzie dość długo.

Wymaga stanowiska jasnego ale nienasłonecznionego, przewiewnego, latem temp. 20°C, zimą 10°C. Lubi ziemię żyzną i obfite podlewanie, w okresie letnim możemy opryskiwać w godzinach porannych. Zimą podlewamy skąpo, nawozimy od III do XI co 14 dni nawozem z małą zawartością azotu, przesadzać na wiosnę w ziemię z dodatkiem piasku.

Przez cały okres, roślinę pozostawiamy w mieszkaniu.

Rozmnażamy przez sadzonki albo przez okłady. Okład robimy wiosną: przygniatając młody pęd do ziemi i przytrzymujemy rozwidlonym kołeczkiem. Jeśli już się ukorzeni, to odcinamy go od rośliny matecznej i sadzimy w osobnej doniczce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

janina domaradzka
  • janina domaradzka
  • 15.12.2010 13:52

mam epifilum conajmniej od 3 lat aole nigdy mi nie zakwitl. Jest bardzo okazaly choc byl malutki. Nie wiem co zle robie i prosze o pomoc jak go pielegnowac aby zakwitl

Komentarz został ukrytyrozwiń
Iwona
  • Iwona
  • 11.10.2010 16:44

A ja hoduję epifilum od kilku lat i mam jeszcze dwie jego odmiany, a mianowicie różową i żółtą. Od maja do września donice z kwiatami stoją na tarasie, ale od zachodniej strony, bo nie wiem dlaczego wschodzące słońce pali ich łodygi. Kwitną przez cały rok (oprócz żółtego, który kwitnie od czerwca do sierpnia). Wczoraj zabrałam je do domu i całe łodygi są obsypane pąkami. U mnie zimują w piwnicy, chociaż jedną z donic pozostawiłam w domu bo częściowo kwitnie, a ma jeszcze około 50 pąków. Ziemię mam normalną z ogródka. nie używam żadnych specjalnych odżywek(czasem sypnę im azofoski). Podlewam dość obficie deszczówką. Rozsadzam z połamanych kawałków łodyg, które po kilku dniach w wodzie wypuszczają korzenie(nawet teraz mam w domu sadzonki). Kwitną tylko na conajmniej rocznych łodygach. Jest to chyba najmniej wymagający kaktus jaki mam w domu. Polecam wszystkim nowicjuszom, bo naprawdę kwitnie wszystkim, którzy wystawiają go latem na zewnątrz. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie o to chodzi Dorotko, kochaj to co sprawia Ci radość..i pisz:)
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kocham to co piękne i sprawia radość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubisz kwiaty, masz dobre usposobienie względem innych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.