Facebook Google+ Twitter

Episkopat nie akceptuje zapłodnienia in vitro

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-28 07:09

Troska o rodzinę, małżeństwo i życie człowieka - to tematy, które podejmują biskupi w liście pasterskim na Niedzielę Świętej Rodziny. List jest dziś odczytywany (28.XII) w kościołach.

Hierarchowie podejmują w liście wiele zagadnień: od poszanowania życia, uproszczenia procedur adopcyjnych i zakładania rodzinnych domów dziecka, po apel o pozytywny obraz rodziny w mediach i pomoc państwa rodzinom wielodzietnym.

Po raz kolejny zwracają także uwagę, że Kościół, zgodnie ze swoją nauką, nie akceptuje zapłodnienia in vitro. "Bóg i tylko Bóg jest Panem życia. Dzieci są Jego darem, a nie jednym z dóbr konsumpcyjnych" - piszą w liście biskupi. Niedziela Świętej Rodziny jest obchodzona w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. Papież Benedykt XV ustanowił to święto w 1921 roku.

***

W liście biskupi przede wszystkim zwracają uwagę na potrzebę wszelkiej troski o rodziny, zwłaszcza wielodzietne: dostrzegają troski i nadzieje rodziców od lat wyczekujących na narodziny dziecka, apelują o zakładanie rodzinnych domów dziecka i adoptowanie dzieci oraz przestrzegają przed osłabieniem roli i pozycji rodziny oraz małżeństwa. Liczą też na pomoc dziennikarzy w budowaniu pozytywnego obrazu w mediach, zwłaszcza w odniesieniu do rodziny, małżeństwa i miłości. Postulują również uproszczenie procedur adopcyjnych.

"Podobnie jak nie wszyscy cieszyli się z narodzenia Chrystusa, tak i dzisiaj niektórzy widzą w narodzeniu dziecka zagrożenie" - piszą w liście biskupi dodając, że w obliczu narastającej dziś agresji wobec rodziny i życia ludzkiego, pragną umocnić rodziny w pełnieniu ich powołania, a równocześnie prosić wszystkich, aby bardziej zdecydowanie troszczyli się o życie każdego człowieka.

Hierarchowie dziękują też matkom i ojcom, którzy przyjęli życie swoich dzieci zauważając, że "o stosunku do życia w następnych pokoleniach zadecydują dzieci wychowane w rodzinach otwartych na życie".

Odnosząc się do pojęcia rodziny wielodzietnej, biskupi zauważają, że w Polsce takie określenie jest używane nawet w stosunku do tych rodziców, którzy decydują się na troje dzieci. Hierarchowie podkreślają także, że rodzinom z większą liczbą dzieci, niezbędna jest pomoc państwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.