Facebook Google+ Twitter

Episkopat szykuje reformę. Kościelne finanse mają być otwarte

Od lat krążą niepochlebne domysły i opinie na temat majątków i bogactw, jakimi dysponuje Kościół. Teraz będzie inaczej – finanse kościelne mają być do publicznego wglądu. Planuje to Episkopat.

 / Fot. © Marek i Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland / CC-BY-SA-3.0Z polecenia Episkopatu proboszczowie i biskupi mają publikować sprawozdania finansowe swoich parafii. Najpierw jednak zostaną przyjęte wytyczne Konferencji Episkopatu Polski dla zarządców dóbr kościelnych, którzy odpowiadają za sprawy majątkowe poszczególnych diecezji.

Dla tych celów mają być tworzone w każdej diecezji instytucje do spraw zarządzania kościelnym majątkiem. W projekcie dokumentu Episkopatu zaleca się również, aby "przenieść na nie prawo własności nieruchomości, które Kościół odzyskał po 1989 roku w wyniku działania m.in. Komisji Majątkowej"
czytamy w serwisie rp.pl.

Nowe instytucje mają także zarządzać pieniędzmi, które Kościół otrzyma od podatników, jeżeli dojdzie w wyniku rządowo-kościelnych rozmów do likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia odpisu od podatku PIT. Według badania CBOS – w 2011 roku wierni dawali średnio w miesiącu na tacę 18,9 zł. Po wejściu w życie dokumentu Episkopatu dane takie będą musiały regularnie publikować diecezje.

O potrzebie wprowadzenia przejrzystości finansowej w diecezjach, biskupi będą dyskutowali w najbliższą sobotę, 25 sierpnia na Jasnej Górze. Jeżeli przygotowany dokument zostanie przyjęty, to bez wątpienia diecezje i finanse kościelne, będzie czekać gruntowna reforma.

Dokument, o którym mowa – jest odpowiedzią na kościelno-rządowe rozmowy o Funduszu Kościelnym, a przede wszystkim odpowiedzią na krytykę działań Komisji Majątkowej i brak przejrzystości finansów kościelnych, a także na krążące w społeczeństwie mity o bogactwie Kościoła. Projekt i główne założenia dokumentu przygotował, pod nadzorem abp. Wiktora Skworca, ks. prof. Dariusz Walencik, we współpracy z ekonomami diecezji.

Po wejściu w życie dokumentu Episkopatu proboszczowie zostaną zobligowani do regularnego informowania o wynikach i wielkości zbiórek finansowych i na jakie cele pieniądze zostały przeznaczone. Wskazane a nawet konieczne byłoby, aby podobnie jak to jest np. w Niemczech – utworzyć w oparciu o świeckich fachowców – rady ekonomiczne w poszczególnych parafiach i diecezjach.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

pitt
  • pitt
  • 24.08.2012 21:07

A Rydzyk to kto.Katolik czy prawoslawny.A moze Belzebub albo Lucyfer

Komentarz został ukrytyrozwiń

do chech - ojciec dyrektor niestety nie jest diecezjalny i pod biskupa nie podlega...

Komentarz został ukrytyrozwiń

E tak już od dawna jest w mojej parafii proboszcz informuje o takich sprawach

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
  • chech
  • 24.08.2012 16:40

Ojciec dyrektor też zostanie zobligowany? Ale numer!!!, ale to chyba nie przejdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja się nie znam na tych sprawach, ale chyba w końcu się coś dobrego dzieje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mirek K Dzisiaj 14:48
To jest działanie pod publiczkę matołów i lemingów

Uważa Pan jak rozumiem, że kościół ogłasza coś nieprawdziwego? To dość poważne oskarżenie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek K
  • Mirek K
  • 24.08.2012 14:48

To jest działanie pod publiczkę matołów i lemingów - pani Beato!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czcze gadanie pod moherową publiczkę.Dlaczego nie wierzę we wprowadzenie tych reform w życie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

nigdy bym się czegoś takiego nie spodziewał. episkopat ostatnio wyraźnie zmienił swoja politykę, zmienił na plus. No ale poczekajmy na czyny bo słowa to za mało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.