Facebook Google+ Twitter

Episkopat wyda Białą Księgę o pedofilii w polskim Kościele

Papież wezwał do Watykanu naszych biskupów, aby spotkać się z nimi, porozmawiać i dać wytyczne w dalszym działaniu pasterskim. Apelował o "ducha ubóstwa i wyrzeczenia". Będzie wydana Biała Księga o pedofilii w Kościele.

 / Fot. Foto CC, Autor: SilarPo dłuższej wizycie 90 polskich biskupów w Watykanie i bezpośrednim spotkaniu z papieżem, Franciszek zaapelował o pracę w stylu apostolskim, w "duchu ubóstwa i wyrzeczenia". Z wizytą zbiegła się informacja, że Episkopat wyda za kilka miesięcy Białą Księgę, o pedofilii w polskim Kościele, o czym poinformował "Wprost". Jest możliwe, że zaprezentowane zostaną w niej statystyki przypadków pedofilii w Polsce i wytyczne dotyczące karania tych przestępstw, "na gruncie kościelnym".

Opracowanie i wydanie Białej Księgi ma koordynować Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski. Księga będzie zawierać procedury i działania Kościoła w sprawach dotyczących pedofilii. Mają się też w niej znaleźć się, m.in. wytyczne w zakresie traktowania podejrzanych i karania tych przestępstw, "na gruncie kościelnym". Zostaną także podane wytyczne o tym, jak pomagać ofiarom księży pedofilów.

Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, w rozmowie z tygodnikiem "Wprost" poinformował, że Księga będzie również zawierać szczegółowy zbiór dokumentów Stolicy Apostolskiej i Kościoła w Polsce, na ten temat oraz nauczania poszczególnych papieży w tej kwestii. Zdaniem prezesa KAI, prawdopodobnie - po raz pierwszy w historii Kościoła - zostaną przedstawione też statystyki kościelnych przypadków "pedofilii w Polsce".

Według "Wprost", Konferencja Episkopatu Polski, już w 2009 roku opracowała wytyczne dotyczące pedofilii w naszym Kościele, ze wskazówkami, jak reagować na wykroczenia duchownych wobec małoletnich. W 2011 roku Stolica Apostolska zaleciła wszystkim episkopatom świata opracowanie podobnych dokumentów.

Dwa lata temu wytyczne polskiego episkopatu przesłano do Watykanu, ale zostały tam uznane za zbyt ogólne, więc zwrócono je do uzupełnienia. Biskupi polscy opracowali do nich trzy aneksy, które w październiku 2013 roku wysłali do oceny Stolicy Apostolskiej.

Pierwszy z nich opisuje zakres pomocy ofiarom pedofilii, drugi dotyczy procedur postępowania ze sprawcami pedofilii, a trzeci zajmuje się antypedofilską profilaktyką wśród duchownych. Treści tych trzech dokumentów nie ujawniono.

Jak informuje "Wprost", treść trzech aneksów, ma być prezentowana właśnie w Białej Księdze, toteż jej publikacja jest uzależniona od akceptacji Stolicy Apostolskiej. Ale, jak się przypuszcza, nastąpi to prawdopodobnie jeszcze w bieżącym roku.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Episkopat wyda księgę, poza tym nikogo nie wyda.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

BARBARA Romer Kukulska Dzisiaj 12:18
Faktycznie chodziłoby Pani o część drugą artykułu, lub o drugi artykuł, na temat pobytu polskich biskupów w Watykanie. Wtedy można by przedstawić wszystkie te elementy, których domaga się Pani. Temat dotyczy Białej Księgi a nie biskupów. Wstawianie dodatkowych elementów, obok kwestii zasadniczej ujętej w tytule, zwiększyłoby nie tylko zawartość treści, ale i objętość materiału. Długich artykułów, niestety, nikt nie chce czytać. Czytelnik preferuje, nie od dziś zresztą - krótkie, zwarte, konkretne materiały. Takie też, jako newsy, preferuje redakcja W24. Takie właśnie są specjalnością tabloidów, typu Fakt czy Super Express. Mnie zaś bardziej interesują artykuły opisowe, bo można się z nich więcej dowiedzieć, niż z prostego newsa, który zawiera się głównie w jednym zdaniu. Kolejne zdania są jedynie motaniem się wokół tego samego motywu.
I na koniec. Długo to znaczy miesiąc, bo taka jest tradycja wizyt biskupów w Watykanie. O szczegółach ostatniej wizyty i tradycji okresowych wizyt (co pięć lat) można poczytać w Internecie. O liczbie biskupów w Polsce pisałem kilka tygodni temu - odsyłam również do Internetu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pożądana transparentność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy przebywali polscy biskupi w liczbie 90-ciu i co to znaczy "po dłuższej"? więcej niż jeden dzień (takie spotkanie z papieżem ma też pewną nazwę, o ile mnie pamięć nie myli ) czy więcej niż tydzień i spotkań było więcej. ? To jest wg mnie dość ważne. Czy te 90 to już wszyscy biskupi będący "na urzędzie", czy to też emerytowani? Wbrew pozorom to ważne informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak znam życie,to w tej Białej Księdze będą tylko białe,czyste karty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.