Facebook Google+ Twitter

Episkopat zgadza się na przekształcenie Funduszu Kościelnego

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk oświadczył, że episkopat zgadza się na przekształcenie Funduszu Kościelnego. Tylko na przekształcenie, bo o likwidacji nie ma mowy. Według prymasa do zmian dotyczących funduszu powinno dojść na drodze wewnętrznego dialogu w kraju.

Fotografia ilustracyjna: Bazylika w Licheniu / Fot. Lukasz.Lozinski, CC 3.0Jak informuje PAP w piątek, 16 marca Prymas Polski w imieniu episkopatu oświadczył, że nie zgadza się na likwidację Funduszu Kościelnego. Zdaniem abp Kowalczyka nie ma tu żadnej mowy o kradzieży. Mamy do czynienia z minimalną restytucją, czyli zwrotem bezprawnie skonfiskowanego mienia przez państwo lub samorządy.

Prymas zwrócił uwagę, że episkopat zgadza się na przekształcenie Funduszu, ale jego zdaniem ewentualnie zmiany powinny zostać wprowadzone w wyniku dialogu wewnętrznego. Abp Kowalczyk zaznaczył także, że Watykan nie będzie w żaden sposób wpływał na polskie ustawodawstwo dotyczące Funduszu. W jego opinii największy wpływ na zmiany powinien mieć naród.

Możliwość przeznaczenia 0,3 proc. z rocznego podatku dochodowego na działalność kościołów i związków wyznaniowych wg Prymasa Polski wymaga dyskusji, uzgodnień i przeliczeń.

Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych, które posiadają uregulowaną sytuację prawną na terenie RP. Od 1990 jedynym źródłem finansowania Funduszu Kościelnego jest budżet państwa. W swoim exposé z 18 listopada 2011 r., Donald Tusk wyraził intencję zaprzestania finansowania ubezpieczeń emerytalnych osób duchownych z budżetu państwa. W ubiegłym roku Fundusz otrzymał 89 mln złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

eAgaton
  • eAgaton
  • 18.03.2012 18:27

ZJAZD W GNIEŹNIE =
Zabierzcie sobie Boga a oddajcie nam pieniądze księże abp Kowalczyk. Jak poucza nas długa historia chrześcijaństwa, święty obywatel to przede wszystkim obywatel głupi, wychowany na waszej moralności jak na narkotykach. Jego miejsce w historii ludzkości zostało ustalone przez Boga, ma modlić się i pracować, żyć skromnie nie obżerać się za dużo i bogobojnie czekać na sąd ostateczny. Od św. Wojciecha tak wszyscy kłamiecie po kolei i przyklejacie nowe etykiety do starej zgranej historii. Modlicie się do tego swojego patrona a nie zdajecie sobie sprawy ,że ta trumna stoi pusta bo jego zwłoki poroznosiliście po wszystkich odpustach na handel.

Komentarz został ukrytyrozwiń
konio
  • konio
  • 16.03.2012 20:06

Tylko głupi by sie nie zgodził,a o to posądzić episkopat byłoby daleko posuniętym nadużyciem.Tym bardziej,że zarobią na tym "interes"więcej niż dotychczas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.