Facebook Google+ Twitter

Epizody Powstania Warszawskiego w Pracowni Komiksowej

W Pracowni Komiksowej przy WiMBP w Gdańsku Suchaninie od dzisiaj będzie można obejrzeć wystawę pokonkursową ""Epizody Powstania Warszawskiego" z roku 2006.

Antologia prac konkursowych / Fot. Bogdan Ruksztełło-KowalewskiW 2006 roku odbył sie drugi konkurs na komiks historyczny pod hasłem "Epizody Powstania Warszawskiego" zorganizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Wydawnictwo Print Partner. Prace laureatów od 2 sierpnia do 1 września będzie można oglądać w Pracowni Komiksowej w Gdańsku - Suchaninie (ul. Paderewskiego 11) w godz. 9-17.

Na pomysł pokazania wydarzeń Powstania Warszawskiego w formie komiksu wpadł Sławomir Bielicki wraz z przyjaciółmi podczas obchodów 60. rocznicy wybuchu Powstania. Postanowili przedstawić historię, którą tworzyli i pamiętają nasi dziadkowie, w taki sposób, by była przystępna zwłaszcza dla młodych ludzi, by zainteresować ich wydarzeniami tamtego okresu. Dlatego też w 2005 roku zorganizowali pierwszy konkurs o tej tematyce. Zgłosiło sie wielu młodych twórców zainteresowanych tym przedsięwzięciem.

 / Fot. Małgorzata MichnowiczRok później również nie zabrakło chętnych, wśród których wyłoniono zwycięzców, m.in.:
- "Krzysztof" scenariusz i rysunki Tomasz Berezinski (I miejsce)
- "Gołębiarz" scenariusz i rysunki Daniel de Latour (II miejsce)
- "Kurt Heller" scenariusz Łukasz Friedrich rysunki Marcin Sępołowicz i Grzegorz Sępołowicz ( III miejsce)
- "Nowy Człowiek" scenariusz i rysunki Michał Będkowski (Najciekawszy scenariusz)
- "23 września 1944, sobota" scenariusz Anna Szamruchiewicz-Pałka rysunki Maciej Pałka (najlepszy debiut ). / Fot. Małgorzata Michnowicz

Najlepsze z prac zostały opublikowane w formie antologii komiksowej “Epizody Powstania Warszawskiego".

– Przedsięwzięcie to dotarło do nas bezpośrednio od twórców pomysłu, to oni do nas zadzwonili z propozycją wzięcia udziału w tym konkursie – mówi kierownik Pracowni Komiksowej w Gdańsku - Suchaninie, Bogdan Ruksztełło-Kowalewski. – Prace, które od dzisiaj można u nas oglądać, to prace laureatów zeszłorocznego konkursu, które dotarły drogą pocztową dwa dni temu z Żywca, miasta w którym wcześniej były wystawione. Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia wystawy, ale także antologii, którą mamy zasobach komiksowych – dodaje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

anusia o tegorocznym konkursie było już u nas pisane ale przez kogoś innego :)

kaminski8000 wydaje mi sie że ciężko by było z pozwoleniem na taki komiks w internecie bo wydawana jest antologia tych tekstów i za to trzeba zapłacić 14 złoty, więc pewnie nikt by nie zrezygnował z kasy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ciekawe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście poza tą uwagą tekst mi się podoba i stawiam plusa:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się, że przydałoby się jeszcze w tekście rozszyfrować WiMBP (Wojewódza i Miejska Biblioteka Pubilczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku - dla tych, którzy nie wiedząi). Teraz już wiem, ale musiałem to sobie sprawdzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Konkurs jest pomysłem, który mi się podoba, ale bardziej bym chciał te komiksy poczytać(!). To jest niesamowite czytać swoją historię w formie która jest zwyczajnie fajna(!). Może poprosić o internetową wersję chociaż jednego, dwóch z nich tu na W24? Co o tym sądziecie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawa ekspozycja, a co z konkursem w tym roku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.