Facebook Google+ Twitter

E-podręczniki zamiast papierowych książek? MEN chce odciążyć plecaki

Ministerstwo Edukacji Narodowej chciałoby, aby uczniowie zamiast ciężkich plecaków, wypełnionych papierowymi książkami, nosili do szkoły płyty z e-podręcznikami. Miałyby one być dostępne również w internecie. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy takie rozwiązanie się sprawdzi.

Sonda

Jesteś za wprowadzeniem e-podręczników?

 / Fot. Design Continuum/CC BY 2.5Według informacji "Rzeczpospolitej", książki miałyby być dostępne tylko w wersji elektronicznej - na płycie lub w internecie. Te, które sprzedawanoby również w wersji papierowej, musiałyby mieć swoją "komputerową" kopię. Rzecznik prasowy MEN Grzegorz Żurawski tłumaczy, że takie rozwiązanie nie tylko odciążyłoby tornistry i upowszechniło nowoczesne technologie, ale również dało uczniom większy wybór i obniżyło ceny podręczników. Tylko dzieci z klas I-III używałyby papierowych książek, ponieważ muszą one uczyć się odręcznego pisania.

Z rzecznikiem prasowym MEN nie zgadza się prezes Polskiej Izby Książki Piotr Marciszuk. – Niewielu uczniów kupi e-podręcznik, bo szkoły nie są przygotowana do ich używania i koszty przymusowej produkcji będą rekompensowane ceną papierowych książek – tłumaczy.

Z kolei Grażyna Gregorczyk, dyrektor Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, uważa, że trudno będzie skłonić dzieci do "pracy" na komputerze. Według niej, może się okazać, że uczniowie będą jedynie przeglądać obrazki na ekranie monitora.

W Polsce powstał już projekt "Wolne Podręczniki", gdzie nauczyciele oraz wolontariusze, dobrowolnie oraz bezpłatnie zamieszczają materiały naukowe. - Podręczniki będą umieszczone na naszej stronie internetowej. Każdy będzie mógł je sobie ściągnąć, wydrukować czy korzystać z nich on-line. Nie będzie żadnych problemów z ich dystrybucją. Każdy może wykorzystać takie podręczniki bez konieczności proszenia nikogo o zgodę - mówi dla =polish prezes Fundacji Nowoczesna Polska Jarosław Lipszyc

Jak na razie, MEN skierował do konsultacji rozporządzenie w sprawie wprowadzenia e-podręczników.

Źródła:
Rzeczpospolita
Wolne Podręczniki
Edunews.pl

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jak na razie, to na nic nie ma pieniędzy - od tego zacznijmy. Nie widzi mi się pomysł z tym, żeby były e-podręczniki. Bo na pewno MEN nie za sponsoruje nam tych e-podręczników. Zacznijmy może od ceny tego pomysłu technicznego zwanego e-podręcznik. Jaka jego będzie cena? A jaka będzie cena plików, czyli tych podręczników w wersji elektronicznej do tego e-podręcznika.

Komentarz został ukrytyrozwiń
EMKA
  • EMKA
  • 24.07.2011 20:51

Ze względu na problemy z oczami wolałabym papierowe książki...

Komentarz został ukrytyrozwiń
2423
  • 2423
  • 22.07.2011 10:28

Komputer dla każdej rodziny, hehehe!
E-book dla każdego dziecka, hehehe!
Poroniony pomysł urzędasa, który nie wie, jak wygląda prawdziwa Polska nie bez powodu dzielona A i B.
Który nie wie, z jakimi problemami borykają się rodziny, by przeżyć od pierwszego do pierwszego.
Pracownikom MEN przydałaby się normalna pensja czyli nie sięgająca nawet wyśrubowanej średniej krajowej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Więcej optymizmu. Pewnie zakończy się jak zwykle- na pomyśle. Albo obciąży się rodziców, których nikt nie pyta o zdanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 21.07.2011 17:47

Sprawdzi się na pewno, jeśli zafunduje je MEN. A lobbysta zarobi. Potem wylądują na śmietniku zapomnienia. Ale liczy się zarobiona kasa. Wiele podobnych pomysłów już było choćby słynne mundurki, komu i na co takie pomysły to wiadomo, ale na pewno nie dzieciom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.