Facebook Google+ Twitter

EPUAP, czyli załatwiaj urzędowe sprawy w internecie

Rośnie liczba spraw, które można załatwiać w sieci za pośrednictwem platformy ePUAP. Jednak w dalszym ciągu z tej możliwości korzystają nieliczni.

 / Fot. Petr Kratochvil / Publicdomainpictures.netEPUAP umożliwia m.in. dopisanie się do listy wyborców, uzyskanie wpisu w rejestrze przedsiębiorców czy pozwolenie na przeprowadzenie zbiórki publicznej. Zakres spraw zależy od konkretnego urzędu - niektóre niemal kompletnie przeniosły swoje usługi do sieci, inne z kolei posługują się platformą bardzo wstrzemięźliwie. Lista spraw jest dostępna na stronie.

Do tej pory niewiele ponad 18 tysięcy osób utworzyło swój profil zaufany. Jest to odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem. Za jego pomocą można załatwiać sprawy urzędowe on-line, choć w niektórych sytuacjach profil nie zastępuje podpisu, np. przy umowach cywilno-prawnych.

Do uzyskania profilu zaufanego konieczne jest zalogowanie na stronie epuap.gov.pl oraz wypełnienie wniosku. Następnie należy potwierdzić tożsamość, przy czym są tu dwie możliwości: wizyta w punkcie potwierdzającym (lista punktów dostępna na stronie) albo podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Użytkownik EPUAPU
  • Użytkownik EPUAPU
  • 04.11.2011 11:51

co do załatwienia przez internet to bym się wstrzymała - pięknie to brzmi ale realia są takie że da się wejśc na stronę epuapu a tam dalej odsyłają do okienka - więc kwestia jest czysto informacyjna. Jedyna różnica ,że CZASEM powtarzam CZASEM da się wysłać pisemko.

Jak na razie uważam system za nieco przereklamowany i szumnie nazwany "internetowym załatwianiem spraw"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.