Facebook Google+ Twitter

ER: Stawiam na prosty przekaz i wyluzowanie słuchacza

Dziś rozmowa ze stawiającym swoje pierwsze kroki, utalentowanym raperem. Jak sam mówi, swoje pierwsze kawałki tworzył w "Spontan Records" - czyli w swoim domu. O kim mowa?

Od lewej: Efxon, Pejot, Er / Fot. ErPochodzący z Sycowa, blisko osiemnastoletni raper Darek Gotkiewicz, tworzący pod pseudonimem ER, nagrywaniem zajmuje się od około roku. Stosunkowo niedawno wydaną EP, postawił swoje pierwsze kroki w rapie. W swoich projektach stawia przede wszystkim na prosty i swobodny przekaz, który ma celu wprowadzenie luzu u słuchacza. ER, oprócz pisania tekstów, zajmuje się także freestyle'm. Jest członkiem wrocławsko - sycowsko - świdnickiej grupy freestyle'owej Patol Crew oraz lokalnej - Spróbuj Szczęścia Crew. Dzięki niemu w Sycowie organizowane są bitwy freestyle'owe, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem i popularnością.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o planach i pierwszych krokach stawianych przez tego sycowskiego rapera, zapraszam do przeczytania naszej rozmowy.

Kiedy zrodził się pomysł na nagranie Twojej EP (ang. extended play - minialbum)?
(ER) Po nagraniu pierwszego kawałka, od razu chciałem się zabierać za nagrywanie płyty. Miała to być LP (ang. longplay - album długogrający), ale skończyło się na planach. Dobrze, że ludzie, którzy siedzą w tym dłużej ode mnie uświadomili mi, że nie mam takich skilli (ang. umiejętność), by nagrać coś dobrego już na samym początku. Za to dla nich wielkie dzięki, bo gdybym nagrał od razu, to dzisiaj nie pokazałbym się na ulicy. Sam pomysł zrodził się pod koniec ubiegłego roku szkolnego. Pojawienie się płyty zaplanowano na 19 czerwca, ale wyszła ona znacznie później. Głównym powodem było prywatne życie, kac i melanże. Jednym słowem wakacje!

Może to źle, że podczas tworzenia, miałeś w głowie, że nie stać Cię na więcej?
Mówiąc szczerze, to stać mnie na coś lepszego, zwłaszcza, że to pierwsza EPka w moim wykonaniu. Raczej nikt nie spodziewał się konkretnego uderzenia, tylko dawki luźnego rapu - co starałem się dostarczyć przez kawałek nagrany z Daniem (MC) tj. " Bananowy Luz ". Myślę, że nie miałem wewnętrznej blokady, ze nie potrafię więcej... Po prostu brak konkretnego sprzętu uniemożliwił mi rozwijanie skrzydeł.

Więc można spodziewać się kolejnych projektów?
-To raczej oczywiste! Na wakacje planuję wypuścić mixtape w luźnej formie pod nazwą "Na Wakacje Mixtape" z udziałem kilku znajomych, którzy póki co zdeklarowali chęć dogrania swojej szesnastki. Całość ma zostać stworzona na producenckich bitach - dwóch producentów z Sycowa i jeden z Siemianowic Śląskich.

Czy podczas pisania miałeś jakiś konkretny zarys w jakim stylu ma być utrzymana Twoja EP?
-Chciałem, żeby było w niej wszystkiego po trochu, ale generalnie stawiam na luz i spontaniczność.

Starałeś się, żeby brzmienie całego Twojego projektu było podobne do dokonań kogoś już znanego?
-Nigdy nie upodabniałem się do kogoś. Idę własnym torem i powoli kreuję własny styl.

Jak wcześniej wspomniałeś, były to Twoje pierwsze nagrywki. Czy w związku z tym, podczas całego procesu nagrywania coś Cię zaskoczyło, czy może właśnie tak sobie to wszystko wyobrażałeś?
-Kiedyś jak jeszcze nie nagrywałem i rap oglądałem wyłącznie na teledyskach, to myślałem, że podczas nagrywek są jointy, bro, whisky z colą itp, ale szybko skumałem, że to nie Zachód tylko Polska. Nie narzekam w żadnym wypadku, bo powolnym kompletowaniem sprzętu, ludzi na featuringi (ang. z udziałem, gościnnie), pisaniem szesnastek, przekonałem się, jak wiele można samemu zrobić. Niestety nie mam hajsu na projekty studyjne.

Pozostańmy jeszcze w temacie samego nagrywania. Jak wyglądało tworzenie jednego, przypadkowego kawałka?
-Tak jak już mówiłem wcześniej, stawiam przede wszystkim na spontaniczność w kawałkach, a co za tym idzie jak nagrywamy jakiś luźny joint, to jest to decyzja, którą podejmuję pod wpływem chwili. Reakcja typu, dawaj tekst i bit. Wchodzimy, nagrywamy, wychodzimy - bez zbędnego marudzenia i ględzenia o głupotach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.