Facebook Google+ Twitter

Era Nowe Horyzonty - uczta dla kinomana i nie tylko

Drugi dzień festiwalowego świętowania, dziś okazja do obejrzenia zagranicznych i polskich filmów. W operze kolejne wydarzenia muzyczne – podróż do Azji. Każdy kinoman staje przed dylematem - co wybrać? Może pomocny okaże się nasz suplement.

Tibor Schemzo / Fot. Era Nowe Horyzonty - materiały prasoweTegoroczny Festiwal otworzyły dwa znamienite filmy – „Cztery noce z Anną” oraz „Il Divo”. Po ich projekcji miała miejsce światowa prapremiera opery muzycznej Csoma Tibora Schemzo, który oprócz reżyserii zajął się skomponowaniem muzyki. Artysta tworzy również instalacje, eksperymenty wideo, założył „przedsiębiorstwo muzyczne”, Gordiusi Csoma. Pierwszy pełnometrażowy film Schemzo „Gość życia” (2006) stał się inspiracją, stworzonej specjalnie z myślą o Operze Wrocławskiej, opery filmowej Csoma.

Koncerty Schemza to multimedialne pokazy – muzyce towarzyszy projekcja filmów na taśmie 8 mm. Wczorajszy koncert nagrodzono gromkimi brawami. Na scenie pojawiła się Krystyna Janda, która przeprowadziła nas przez życie Sandora Csoma, tajemniczego lingwisty, orientalisty, podróżnika, buddyjskiego mnicha. Wystąpił zespół Gordiusi Csomo pod batutą samego mistrza Tibora Schemzo.

Dziś kolejny dzień pokazów. Co warto zobaczyć, gdzie, kiedy? Poniżej zamieszczamy spis najważniejszych filmów wraz z krótkimi opisami, które warto obejrzeć.
Program festiwalu

„Continental, film bez broni”, reżyseria: Stephane Lafleur (Helios, sala 1, 15:45)
Film opowiada o losach czterech osób, które zmagają się zniknięciem bliskiej osoby, która pewnego dnia wysiadła z autobusu i zniknęła w ciemnym lesie. Lucette, jego żona, z niepokojem czeka na męża. Louis przechodzi małżeński kryzys. Chantal, recepcjonistka, marzy o małżeństwie, a Marcel, hazardzista, rozmyśla nad swoim przemijaniem. To cztery oddzielne historie. Wielowątkowa fabuła wydaję się układać w całość wraz z upływem filmu. Reżyser zapanował nad pozornym chaosem i uczynił prawdziwą harmonię.

Kinski - Jezus Chrystus Zbawiciel / Fot. Era Nowe Horyzonty - materiały prasowe„Jezus Chrystus Zbawiciel”, reżyseria: Peter Geyer (Helios, sala 1, 18:45)
To rewelacyjny zapis słynnego występu Klausa Kinskiego z 20 listopada 1971 r. w Deitschlandhalle w Berlinie. Wówczas artysta stanął przed tłumem i wyrecytował własny tekst „Jezus Chrystus Zbawiciel”, dokument opowiada o pokoleniu buntowników, przeciwników wszelkiej władzy, zwolenników równości. Jednocześnie ukazuje życie Kinskiego w bardzo ważnym momencie jego kariery.

„Droga Mleczna”, reżyseria: Lina Chamie (Helios, sala 3, 21:45)
Słowa wypowiedziane w gniewie mogą sprawić wiele przykrości drugiej osobie. Heitor i Julia są parą od wielu lat, pewnej nocy w Sao Paulo kłócą się przez telefon. Zmartwiony Heitor wsiada do swojego samochodu i postanawia osobiście spotkać się z Julią w jej mieszkaniu. Podróż przez zakorkowane miasto to droga przez proces myślowy kochanka. Jego wnioski są zaskakujące, a zaduma nad miłością doprowadza do obaw przed śmiercią.

Rezerwat / Fot. Era Nowe Horyzonty - materiały prasowe„Rezerwat”, reżyseria: Łukasz Palkowski (Helios, sala 7, 16:15)
Młody fotograf, po nieprzyjemnych przejściach ze swoją narzeczoną, znajduje mieszkanie na warszawskiej Pradze. Jego kamienice jest w opłakanym stanie, właściciel prosi go o wykonanie serii zdjęć ilustrujących tragiczny stan techniczny posesji. Każde nowe zdjęcie przybliżało fotografa do odkrycia strony duchowej tego miejsca. Ludzie i miejsca, które uwieczniał zaczęły go fascynować. Zakochał się w młodej fryzjerce, Hannie, będącej współlokatorką kryminalisty. Jedno zlecenie, pozornie normalne, odmienia życie chłopaka.

Wieczorem w Operze Wrocławskiej kolejne muzyczne wydarzenie – „Podróż do Azji”. (19:00)
Film to zbliżenie do świata filharmoników berlińskich - 126 artystów, z których każdy jest wirtuozem swojego instrumentu. Każdy ma wyjątkową osobowość, a musi połączyć swoje umiejętności, aby współtworzyć wyraziste brzmienie orkiestry i muzyczną harmonię. Nigdy wcześniej - w 125-letniej historii tej orkiestry - muzycy nie dopuścili nikogo z zewnątrz tak blisko. Filmowcy towarzyszą orkiestrze Filharmonii Berlińskiej i jej dyrygentowi, Sir Simonowi Rattle, w trasie koncertowej do Pekinu, Seulu, Szanghaju, Hongkongu, Tajpej i Tokio.

A jutro między innymi…

„Czarne Słońce”, reżyseria: Krzysztof Zanusii (Capitol, 19:00) – 19 lipca 2008 r.
Historia oparta na wydarzeniach sprzed 20 lat. Szczęśliwa para z Katanii, Agata i Manfredi, prowadzą zwykłe życie, szczęście przerywa zamordowanie Manfrediego. Agata doznaje wstrząsu i postanawia się zemścić. Sama chce wymierzyć sprawiedliwość, odnajduje mordercę i stopniowo go uwodzi, by potem zadać mu taki sam ból, jaki on zadał jej. Ale czy na pewno pragnie tego Agata?

Na wszystkie wydarzenia można kupić bilety we wrocławskiej Mediatece na poziomie -1. Na pokazy filmowe posiadacze karnetów mogą wejść bez wejściówek, natomiast na wydarzenia muzyczne wymagane są bilety. Cena najtańszego biletu na festiwalu: 14zł. Miejsce na wszystkie pokazy festiwalowe są nienumerowane.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.