Facebook Google+ Twitter

Erasmus integruje się w Gdańsku

W sobotę i niedzielę w ośrodku sportowym w Górkach Zachodnich k. Gdańska już po raz drugi odbywają się zawody sportowe pod nazwą Integration Olimpic Games. Biorą w nich udział studenci z programu wymiany międzynarodowej Erasmus.

Na pomysł zorganizowania sportowych zawodów działacze Erasmus Student Network Polska, opiekujący się studentami przyjeżdżającymi do Polski, wpadli przed rokiem. - Po raz pierwszy w tej formie integracja przebiegała rok temu - mówi koordynator zawodów Łukasz Tomczyk, student Uniwersytetu Gdańskiego działający w organizacji ESN Polska - W imprezie brali udział studenci z programu Erasmus, którzy przebywali w Gdańsku. Wśród reprezentowanych krajów przeważała wówczas południowa część Europy: Portugalia, Włochy, Hiszpania, ale nie zabrakło także studiujących z innych części kontynentów - w zawodach brała udział jedna osoba z Korei Południowej oraz jedna z Meksyku.

Po sukcesie imprezy organizatorzy postanowili w tym roku rozszerzyć ją na cały kraj, zapraszając do Gdańska studiujących obcokrajowców z innych miast. Zawody przebiegają w życzliwej atmosferze wzajemnej przyjaźni. Kluczem do integracji studentów jest między innymi podział ekip. - Nie chcieliśmy, by drużyny były podzielone według klucza geograficznego i postanowiliśmy, iż utworzymy "mieszane" zespoły - mówi Tomczyk.
W zmaganiach bierze udział blisko 60 osób. Dzisiaj zawodnicy sprawdzają swoje umiejętności w grach zespołowych: koszykówce i piłce nożnej oraz przeciąganiu liny. Niedziela przeznaczona jest na siatkówkę plażową oraz unihokej, a także na specjalną sztafetę. Każdy z dni kończy zabawa przy ognisku.

Zeszłoroczna impreza sportowa European Sports Day 2006 w Górkach Zachodnich k. Gdańska / Fot. Zbiory prywatneWszyscy zawodnicy otrzymają pamiątkowy dyplom. Oprócz tego na najlepszych czekają nagrody: puchary i medale. Dodatkowo miasto Gdańsk przygotowało ufundowało specjalne upominki w postaci koszulek, czapek i kubków promujących miasto. Ale to nie nagrody są najważniejsze. - Sport to najlepsza z możliwych form integracji i okazja do zapoznania nowych osób - mówi Alberto Jimenez z Hiszpanii studiujący na V roku ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego - Podoba mi się, że w taki sposób możemy razem spędzić choć jeden weekend i na pewno, kiedy wrócę do Hiszpanii, będę miał co wspominać.

Warto odnotować, iż w tym roku program wymian studenckich Erasmus obchodzi okrągły jubileusz. 20 lat temu zaczęły się pierwsze studenckie wymiany między krajami.

- W ramach obchodów 20-lecia, pod koniec czerwca z Zurichu rusza specjalny pociąg z 400 studentami Erasmusa, który przez dwa tygodnie odwiedzi 5 krajów europejskich, także nasz. Podczas pobytu tego niesamowitego pociągu w Polsce odbędzie się szereg imprez towarzyszących w różnych miastach - informuje Tomczyk.

Więcej informacji o inicjatywie wymian studenckich na stronie http://www.esn.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Cieszy fakt, że Gdańsk już nie pierwszy raz staje się europejsko -światową stolicą. Tak trzymać:)
A plusik za to, że kolega z Gdyni napisał tekścik o Gdańsku;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A zahaczy:):):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ten pociąg specjalny zahaczy o Gdańsk? Plus za lokalność :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.