Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10167 miejsce

Erasmus. Jak się przygotować do wyjazdu?

Denerwujesz się, wyjeżdżasz na kilka miesięcy. Do tej pory co dwa tygodnie jeździłeś do domu i przywoziłeś słoiki z jedzeniem. Dodatkowo, nie znasz dobrze języka. Nie masz mieszkania. Nie wiesz jak sobie z tym poradzić?

 / Fot. Oxford. Wikimedia Commons, licencja CCBariera – język

Jeżeli masz jeszcze trochę czasu przed wyjazdem, to zapisz się na kurs językowy lub zdeterminuj się sam do systematycznej nauki. Nastaw się na to, że gdy jedziesz do innego kraju, to ludzie nie będą do Ciebie mówić tak, jak na zajęciach. Zazwyczaj mówią szybciej, niewyraźnie i z akcentem. Początki zawsze są trudne.

Jeśli wyjeżdżasz na wymianę, dowiedz się czy na Twojej uczelni organizowane są kursy językowe dla Erasmusów – bardzo często są one opłacane przez Unię, czasem musisz za nie zapłacić – ale warto.

Jeśli jesteś już na miejscu, to staraj się wykorzystać ten czas maksymalnie. Rozmawiaj, słuchaj, oglądaj, korzystaj z miejsca i czasu.

Ubezpieczenie

Pamiętaj, aby wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - można to zrobić w punktach NFZ. Warto sobie także wyrobić kartę AISEC lub EURO26, które przy okazji upoważniają do dodatkowych zniżek.

Akademik czy mieszkanie?

Zazwyczaj wynajęcie mieszkania jest bardziej korzystne niż wynajęcie akademika. Domy studenckie to jednoosobowe pokoje. W Hiszpanii akademik jest ok. 2 razy droższy niż wynajęcie mieszkania.

Gdzie szukać mieszkania?

Jeśli znasz kogoś, kto był wcześniej w miejscu, do którego się udajesz, warto popytać, gdzie najlepiej mieszkać. Być może otrzymasz namiary na dobre lokum.

Jeśli nie masz żadnych informacji, to możesz poszukać na stronie uczelni np. w dziale współpracy z zagranicą, możesz też skontaktować się z organizacją zajmującą się Erasmusami np. ESN lub HappyErasmus.

Możesz także udać się do tego miasta, pomieszkać kilka dni w hostelu, dowiedzieć się, gdzie są mieszkania do wynajęcia. Wtedy na spokojnie je obejrzysz i podejmiesz decyzję, gdzie chcesz mieszkać. Jeśli będziesz na miejscu, to szukaj ogłoszeń na uczelni, w bibliotece, a także w hostelach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.