Facebook Google+ Twitter

Eric Emmanuel Schmitt „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu”

Mały chłopiec krąży codziennie między szarymi kamienicami. Nie umie się odnaleźć w otaczającym świecie. Wydaje mu się, że wszystko można kupić albo ukraść. Jest przekonany, że nawet za miłość trzeba zapłacić.

 / Fot. Znak
Pan Ibrahim staje się duchowym przewodnikiem i przyjacielem małego Momo. Dzięki niemu chłopiec uczy się uśmiechać i mimo odejścia ojca odnajduje w życiu szczęście.

Chłopiec odkrywa, że sprzedawca posiada cechy, których nie ma nikt z jego bliskich. Potrzebował on kogoś, kto stanie się dla niego drogowskazem i znalazł taką osobę. Pan Ibrahim był jego nauczycielem i mistrzem. Nigdy jednak nie prowadził go za rękę, ale zawsze był obok i podpowiadał, co jeszcze warto w życiu poznać. Otwiera on przed dzieckiem świat wielu kultur. Jednak nie namawia go do przekonań żadnej z nich, bo chce, aby wszystkiego zasmakował i wtedy sam podejmie decyzję. Nie zabrania mu też spotykania się z prostytutkami. Wie bowiem, że zakazany owoc smakuje najlepiej. Pan Ibrahim dąży do tego, żeby chłopiec poznał świat dorosłych zarówno od tej dobrej jak i od złej strony. Ostateczny wybór drogi, jaką będzie chciał wybrać pozostawia jemu samemu.

W tej niewielkich rozmiarów książce można odnaleźć wiele prawd o życiu i wartościach. Każdy znajdzie w niej coś cennego dla siebie, ale dla każdego będzie to coś innego... Schmitt poprzez tę krótką przypowieść chce przekazać, że to ludzie są reżyserami własnego życia. Sami decydują o tym, czy przejdą przez świat po cichu, niezauważeni i nieszczęśliwi czy każdą chwilę wykorzystają jak najpiękniej potrafią. Nikt nie jest bowiem skazany na swój los, choć nie wszyscy z nas o tym wiedzą. Jeśli tylko bardzo tego chcemy, możemy wszystko zmienić.

Nie zawsze wybieramy w życiu odpowiednią drogę, ale póki żyjemy, mamy jeszcze czas, aby wybrać inną. Popełnione błędy nie są natomiast niczym złym, bo czynią nas bogatszymi w doświadczenia. To dzięki nim zdobywamy mądrość życiową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.