Facebook Google+ Twitter

Ernst Stewner - niemiecki fotograf Polski

Dorobek tego znakomitego niemieckiego fotografa pracującego w międzywojennej i okupacyjnej Polsce można podziwiać do końca grudnia w poznańskim CK ZAMEK.

 / Fot. Ernst Stewner/CK ZAMEK / Fot. Ernst Stewner/CK ZAMEK Unikatowy zbiór liczący blisko 2000 negatywów został odnaleziony wiosną 2010 roku w Berlinie w prywatnym archiwum córki artysty - pani Utty Perrey. Zdjęcia nigdy wcześniej nie były udostępniane szerszemu gronu odbiorców. Upublicznione w formie wystawy zostały dzięki współpracy rodziny fotografa, Instytutowi im. Herdera w Marburgu oraz Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Ernst Stewner (1907-1996) urodził się na wielokulturowym Wołyniu. Zorientowany o swoim niemieckim pochodzeniu postanowił osiąść w międzywojennej Polsce. Po ukończeniu studiów i pobycie na Górnym Śląsku znalazł pracę w stolicy Wielkopolski - mianowicie w wydawnictwie im. Lutra. To właśnie w Poznaniu zrodziła się jego - jak się później okazało na całe życie - pasja do fotografii. Po wybuchu wojny przejął atelier znanego wówczas Kazimierza Gergera i otworzył własny zakład fotograficzny pod szyldem "Foto-Stewner". Wcielony do wojska pracował na rzecz armii m.in. jako kinooperator. Uciekł wraz z rodziną do Niemiec w 1945 roku - tuż przed wkroczeniem armii radzieckiej do Wielkopolski. Udało mu się zabrać ze sobą i ocalić większość dorobku fotograficznego oraz niezbędnego sprzętu, dzięki któremu zajmował się amatorsko fotografią do końca życia. Pomimo biegłej znajomości języka polskiego Ernst nigdy nie czuł się Polakiem. Był za to bardzo przywiązany do Poznania - jego małej ojczyzny.

Zbiór prac artysty w CK ZAMEK liczy 160 fotografii na których zobaczyć można nie tylko dawne krajobrazy poznańskie, ale też toruńskie, wileńskie czy warszawskie. Całość jest unikatowym dokumentem, zarysem "tamtych lat" zarówno pod względem społecznym, historycznym oraz artystycznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.