Facebook Google+ Twitter

ERPO - RPO: oddzielnie a jednak wspólnie. Debata w Warszawie

Współautorzy: Barbara Podgórska

W minioną sobotę, w Warszawie odbyła się obywatelska debata o mechanizmach ochrony praw obywatelskich w Polsce i w Unii Europejskiej.

 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. PodgórskiUczestniczyli w niej przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy, nauczyciele, zainteresowane osoby indywidualne. Rozpiętość wieku uczestników była zadziwiająca, od lat 18 do 84, podobnie jak skala doświadczeń w kontaktach z Europejskim Rzecznikiem Praw Obywatelskich czy polskim Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Spotkanie otworzył Rafał Dymek, dyrektor Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, która przedsięwzięcie przygotowała, a poprowadziła - Ewelina Górecka.

Jako pierwsza wystąpiła Anna Błaszczak, zastępca dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich RP, prezentując multimedialnie zakres spraw, kompetencje i procedury obowiązujące przy wnoszeniu skarg do krajowego ombudsmana. Podkreśliła, że RPO pełni jednocześnie rolę mediatora i arbitra w sporach między obywatelem a instytucjami państwowymi w kwestiach dotyczących naruszeń praw i wolności człowieka i obywatela na terytorium polskim. Każdy ma prawo zwrócenia się do RPO ze swoim problemem, a wniosek jest całkowicie odformalizowany.

Z kolei Marta Hirsch - Ziembińska, główny doradca ds. prawnych Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich unaoczniła dziedziny kompetencyjne ERPO, podejmującego interwencje wtedy, gdy skarga dotyczy działalności organów Unii Europejskiej. Głównymi obszarami tej działalności są: odmowy dostępu do informacji publicznej i dokumentów, spory wynikające z umów, procedur przetargowych i płatności, brak poszanowania praw podstawowych (nota bene RP dotąd nie ratyfikowała Karty Praw Podstawowych), skargi dotyczące naruszenia przepisów, procedur rekrutacyjnych i skargi wnoszone przez pracowników urzędów unijnych.

 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. PodgórskiZarówno europejski RPO, jak i polski RPO działają niezależnie od siebie, Co nie oznacza, że nie współdziałają ze sobą i nie przekazują sobie według kompetencji spraw wniesionych przez obywateli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.