Facebook Google+ Twitter

Errata

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-01-11 16:37

Życie na bieżąco i skrupulatnie dokonuje korekty mojej „Księgi ducha i umysłu” - przy okazji wydania autora na pastwę…. Tak więc dzisiaj przedstawiam Erratę - wybiórczy spis i sprostowanie błędów dostrzeżonych w pierwopisie kilku rozdziałów:

Errare humanum est?...Życie na bieżąco i skrupulatnie dokonuje korekty mojej „Księgi ducha i umysłu” - przy okazji wydania autora na pastwę…. Tak więc dzisiaj przedstawiam Erratę - wybiórczy spis i sprostowanie błędów dostrzeżonych w pierwopisie kilku
rozdziałów:


Rok 1. Strona /…/, wers pierwszy od góry w dotychczasowej wersji: „Powitałem świat” - powinien brzmieć: „Wrzaskiem powitałem świat”.

Rok 3. Strona /…/, wers trzeci od dołu - zamiast: „Urwałem łeb Hydrze” - powinno być: „urwałem ucho pluszowemu miśkowi”.

Rok 7. Strona /…/, w środku poczyniono wyznanie: „ Po raz pierwszy biegnę na dzwonek” - po farsie: „…gdy dzwoneczek się odezwie…” - powinno brzmieć „Nie pytaj, komu bije - zawsze w ciebie”.

Rok 10. Strona /…/, wers piaty od góry - w dotychczasowej wersji: „…grzechy zostały odpuszczone"- powinien poprawnie brzmieć: „…grzechy zostały zapuszczone” - po zdaniu; „Nieświadomi nie wiedzą, co czynią”.

Rok 15. Strona /…/, wers drugi od dołu: „Boso, ale w ostrogach” - wymienić na „W adidasach i wranglerach”.

Rok 18. Strona /…/, od góry - w opisie dnia urodzin należy skreślić wypowiedź: „jesteś dorosłym człowiekiem”, a na to miejsce wstawić: „Nigdy nie dorośniesz. Do nas!”

Wers dziewiąty na tej samej stronie - słowo: „matura” wymienić na „egzamin niedojrzałości”.
Wers dwudziesty na tej samej stronie - po opisie kłopotów ze wzrokiem i słuchem - w dotychczasowej wersji: „wizyta u psychiatry” - winien brzmieć: „wizyta u specjalisty”.

Rok 20. Strona /…/, wers czwarty od góry: „spotkamy się przy księżycu” - wymienić na: „Pojedziemy moim BMW na daczę twoich rodziców”.

Rok 21. Strona /…/, wers piaty od dołu w dotychczasowej wersji: „Manipulują członkiem pod płaszczykiem” - powinien brzmieć: „Daję się wybrać na starostę roku”.

Rok 25. Strona /…/, w środku skreślić wyznanie: „Kocham Cię, jesteś cudowną istotą”. Wstawić na to miejsce: „ Gdzie się szmato szlajałaś cała noc?!”

Rok 27. Strona /…/, wers drugi od dołu - zamiast: „Dobrze się zapowiadasz, dopóki zapowiadasz się sam”- powinno być: „Nie potrzeba nam Ajsztajnów, tylko Cwajnsztajnów i Drajnsztajnów”.
Wers dziesiąty na tej samej stronie - zamiast: „szerzy się epidemia”. Wpisać: „rozprzestrzenia się schamienie rozsiane”.

Rok 30. Strona /…/, wers 13 od góry: „Rosnę w siłę i dobrobyt” - wymienić na: „Kurcze /się/ w niebycie”.

Rok 33. Strona /…/, od góry - w opisie oświadczyn, po wypowiedzi; „ Jestem zauroczony Tobą”, należy wpisać wypowiedź oblubienicy: „Zdradź mi ile zarabiasz, a powiem ci, czy cię kocham”.

Rok 35. Strona /…/, w środku skreślić wyznanie narzeczonej: „Moje życiowe plany - kochać i być kochaną", a na to miejsce wstawić: „Szukam sponsora. Życie jest brutalne”.

Rok 38. Strona /.../, od góry w pierwszym wersie wymienić słowo „demokracja” - na: „wybór przez niekompetentną większość - skorumpowanej mniejszości”.

Rok 42. Strona /.../, w środkowym akapicie zaczynającym się od słów: „Życie jest piękne! Życie, kocham Cię nad życie!” - wymienić tę frazę na: „W państwie rządzonym przez chciwych ignorantów - nie wstyd być biedakiem” /Seneka/.

Na tej samej stronie wielokrotnie powtarzające się sformułowanie: „Pragnę autentycznie żyć” - wymienić na: „akcje i obligacje”.

*
*
*

Drobniejsze błędy dostrzeżone na każdej stronie „Księgi ducha i umysłu”:


ZAMIAST
POWINNO BYĆ

miłość ---------------------- szyderstwo
uczucie -------------------- interes
szczęście ----------------- iluzja
rozum ----------------------- poglądy
wola ------------------------- chciejstwo
moralność ----------------- korzyść
wiara------------------------- cuda
nadzieja -------------------- karma
przyjaźń -------------------- /brak odpowiednika/
wzniosłość ---------------- parawan
cierpliwość ---------------- mus
szlachetność ------------- /brak odpowiednika/
prawdomówność -------- dewiacja
prawda ---------------------- hipokryzja
legalność ------------------- konformizm
pożyteczność ------------- służba
harmonia -------------------- mit
sens -------------------------- koniunktura
oddanie ---------------------- biznes
poświęcenie --------------- /brak odpowiednika/
samotność ----------------- ideał
ja ------------------------------- oni


Ps. Juliusz Słowacki: „A kogo kocha - tego na świat targu / Drukiem prowadzi… i stawia za kratą /
Wieńcząc go świeżą, laurową erratą”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (39):

Sortuj komentarze:

"Życie nie jest ani lepsze, ani gorsze, jest po prostu inne niż nasze marzenia." Tak mi kiedyś napisał ktoś, gdy spostrzegł, iż z kruszców idealizmu poczęłam nagminnie wydłubywać ziarenka zgorzknienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem. Może ja jestem za głupi? W każdym razie nie rozumiem tego czegoś co Pan zamieścił Panie Marku. Co to jest?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.01.2009 12:49

Ewciu, to jest mój punkt widzenia, mój światopogląd, moje odczucia, wrażenia, doznania - nie zaś redakcji..... Redakcji w to nie mieszaj... To jest moja ekspiacja. Zamiast nudnego elaboratu - zastosowałem wielki skrót myślowy. Do jednych mój przekaz trafia - do innych nie, ba, wręcz budzi agresję.... A przecież można, zawsze można wszystko przedyskutować. Przynajmniej ja z a w s ze jestem otwarty na prawdę drugiego człowieka. Nikogo nie przekonuję na siłę, ponieważ każda prawda ma naturę dialogową, ale moje obserwacje są dość obiektywne, niestety.

Szwajcaria - to doprawdy piękny kraj i ludzie jakby zasadniczo inni. Tu mamy, niestety, wciąż do czynienia z "polskim piekiełkiem"..... I u nas ryba zawsze psuje się od głowy. Taki przykład dla społeczeństwa, a miało być tak pięknie.... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak ja to rozumiem...u mnie zaczęło się niwewinnie, od wypracowania klasowego w podstawówce, gdzie błękitny kwiat barwinka został zamieniony przez nauczyciela po prostu na niebieski barwnik...widzę wyraźnie, że każdy "poprawiający" miał takiego lotnego pedagoga ...tak to się ten nasz światek toczy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

errata do Erraty

Pod zarzutem kompleksu wyższości w kreowaniu normalności "wielkiego świata" ukrywa się zawoalowany kompleks niższości Wielkiego Świata Prawdziwych Wartości, zagubiony w odblasku snobizmu i megalomani.

"Kiedy bierzemy ludzi takimi, jakimi są, robimy ich gorszymi;
kiedy traktujemy ich tak, jakby byli tym, czym być powinni,
doprowadzamy ich do tego, co zdolni są osiągnąć."
/J. W. Goethe/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus

i nie mam zamiaru ustępować głupiemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.01.2009 22:10

Oooo, kolejny MINUS "ukryty". Fascynujące psyche i osobowość kolegi p. Kukulskiej ze Szwajcarii... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

,,Errata'' jest fascynującą introspekcją w psyche Autora. Każde zdanie kipi od referencji literackich, które we wrażliwym czytelniku budzą klarowne skojarzenia. Czujemy, że mamy do czynienia z postacią nietuzinkową, która kulom się nie kłania. Jednakowoż rozgoryczenie, frustracja, poczucie zawodu, swoisty Weltschmerz zostawiły tu wyraźne piętno, które nie pozostawia czytelnika obojętnym. Czy jednak W24 nie są forum zbyt błahym, miałkim, przyziemnym jak na tak niebanalne, uduchowione teksty? Według mnie tak -- nie mieszajmy plew z ziarnami!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.01.2009 20:00

Zaimponowała mi Pani. O wiele łatwiej zalegalizować błędy, niż się z nich wycofać. Nawet słynny poeta, Tadeusz Nowak, który w "Tygodniku Kulturalnym" kwalifikował poezję do publikacji - był pełen pokory i nie uważał siebie za nieomylnego. "Nie jestem alfą i omegą" - mawiał był. Często pytał, dyskutował, radził się i spierał ze wszystkimi z działu. To on ukuł powiedzenie: "Tylko ktoś, kto szybko umie przyznać się do własnego błędu, zamyka usta innym".

I ja tak robię, muszę tylko "przespać się" z problemem, przedyskutować sam z sobą, albo poradzić się tych, którzy są dla mnie autorytetami. Przykład pierwszy z brzegu: po zastanowieniu się nad własną oceną tekstu kolegi z serwisu - przyjąłem i "kupiłem" uwagi Nocnego Marka. Przeoczyłem błędy w konstrukcji tekstu! Za szybko go przeczytałem! Gdy piszę cokolwiek na temat historii - przed publikacją proszę historyków o wytknięcie mi błędów lub nieścisłości. A mam takiego świetnego historyka, piszącego historyka w dodatku. Dopóki była z nami i miała czas - pytałem o opinię Beatę Bialy. :)) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.