Facebook Google+ Twitter

Ersatz opanowuje świat

"Gorsze wypiera lepsze" - czyż nie jest to zaprzeczeniem teorii ewolucji? Świat współczesny miast się doskonalić, dąży ku gorszym surogatom, namiastkom i zamiennikom. Dlatego pejoratywne określenie „ersatz”, doskonale pasuje do mego opisu.

Niepostrzeżenie, sztuczność staje się normalnością. Przestajemy zwracać nań uwagę, bezkrytycznie akceptujemy. Gorsze zamienniki zaczynają dominować w otaczającym nas świecie.

Ersatz na co dzień


Rozejrzyjmy się dookoła, spójrzmy na siebie, na domy i mieszkania. Na podłogach najczęściej laminowane panele, mające udawać drewnianą podłogę. Lepsze lub gorsze, ale zawsze dalekie od prawdziwych desek podłogowych. Meble pokryte plastikową okleiną mającą imitować drewno. Kiedyś obowiązkowo drewniane, z czasem przekształcały się w drewniany ersatz. Jeszcze dwie dekady temu stosowano naturalny fornir, a obecnie to laminowany papier, potrafiący udawać każdy rodzaj drewna. Spotkać go można nawet na meblach reklamowanych jako „sosnowe” .

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Particleboard.jpg / Fot. WikipediaZ drewna pozostały tylko wióry, tworzące wraz z klejem i syntetyczną żywicą , płytę wiórową, na bazie której produkuje się większość mebli. Onegdaj, meble wytrzymywały kilkadziesiąt lat, obecnie ich żywot kończy się dużo szybciej. Remonty starych domów, czy mieszkań najczęściej polegają na wymianie, zakrywaniu starych elementów. Na oryginalne drewniane podłogi trafiają więc panele, a na ściany i sufity - płyty gipsowo-kartonowe, mające udawać gładkie stare tynki. W oknach, zamiast drewnianej stolarki, często tańsze okna z PCV, nawet nie starające się udawać drewnianych. Na dachach zobaczyć można blachodachówkę, „robiącą” za tradycyjne ceramiczne dachówki. W wazonach i donicach sztuczne kwiaty, w kącie wielki stojący zegar, tyle że zamiast tradycyjnego mechanizmu napędza go bateria, a sam wahadłowy mechanizm jest tylko atrapą.

Zamiast tradycyjnego kominka, elektryczne ustrojstwo, generujące ciepło i emitujące płomienie „na niby”. Na suficie plastykowe bale, doskonale udające drewno. Na ścianach nie ma już prawdziwych obrazów, tylko reprodukcje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Panie Wojtku, wszystko zaczęło się dawno, dawno temu. Brzmi jak bajka, ale Machivelli wskazywał na doniosłą rolę coraz gorszego pieniądza. A o fałszowanym winie pewnie słyszeli starożytni. Nie wiem tylko, czy mądrość ludzka poradzi sobie z tym globalnym erzacem moralnym, który zatacza szerokie kręgi. Tak szerokie, że zaczyna przyjmować postać obowiązującej prawdy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.12.2009 19:44

Taaaak! Nic dodać, nic ująć - najprawdziwsze realia z życia czerpane:) Zaledwie na kilku stronach zawarta treść, wyraźnie odzwierciedlając naszą szarą rzeczywistość, potwierdza, że akceptujemy taki nie inny stan rzeczy. Daje do myślenia to co napisane i należy poważnie się zastanowić, dokąd nas doprowadzi, to podążanie na skróty i liczenie na łatwiznę......Wojtku:) Doskonały artykuł!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu,
Sprawy nie wygladają tak prosto jak kiedyś, bo Chiny to już nie tylko tandeta.Gdyby tak bylo, to swiat by sie w jednej chwili zawalił, bo wiekszosc produktów rynkowych jest "made in China". Wszystkie swiatowe koncerny maja tam fabryki i jezeli trzymaja rezim technologiczny i jakosciowy to produkt jest odpowiedniej jakosci.

p.Romanie Grzegorzu,
Zapewniam Pana,że wrócily własciwsze proporcje, co jednak wcale nie oznacza, ze na rynku jest mniej chinszczyzny.
Pisząc, miałem na myśli ewidentną tandetę. Obecnie na rynek polski trafia więcej markowych zabawek z logo tak znanych swiatowych firm jak np.Hasbro i Mattel. Pomimo, że robione w Chinach zachowują odpowiednią jakość.
p.Mateuszu,
Chetnie poczytam o watpliwosciach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.12.2009 16:18

"obecnie wróciły właściwsze proporcje" ??
Pewnie autora zaszokuje. Ale co tam, prawda najważniejsza ;)
Ponad 80% towarów w sklepach jest albo w Chinach produkowane, albo z Chińskich części.
Gdyby wprowadzić embargo na Chińskie produkty to wkrótce nawet jeść byśmy nie mieli co :(

PS. Teoria ewolucji od początku była sprzeczna z prawami "naturalnymi". Jedno z tych praw mówi że każdy złożony układ dąży do swego uproszczenia (entropia).

Komentarz został ukrytyrozwiń

a jak spada jakość fotografii prasowej to w ogóle tragedia :/
zdjęcia z telefonu zamiast małego obrazka... zgroza

ogólnie niegłupie, ale z kilkoma tezami się nie zgadzam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chińskie, wszystko jest podróbą chińską. katastrofa. Chińczycy naśladują wszystko co dobre w EUropie, ale robią to taniej i więcej i w gorszym gatunku.
Kiedy będziemy mieli erzac do oddychania . Co będzie erzacem świeżego powietrza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.