Facebook Google+ Twitter

Erystyka Dworaka. Dlaczego TV Trwam nie ma miejsca na multipleksie?

Decyzja KRRiT o nieprzyznaniu telewizji "Trwam" miejsca na platformie cyfrowej zapewne zostanie cofnięta i lepiej, żeby stało się to szybciej, niż później. Pluralizm bywa bolesny. Cóż jednak znaczy społeczna debata bez niego?

 / Fot. Adam Wojnar/Polskapresse / Fot. w24KRRiT nie informowała stron postępowania koncesyjnego o etapach tego procesu. Nie powiadomiła fundacji o odmowie koncesji. Nie czekając na rozpatrzenie odwołań m.in. Lux Veritatis, rozdysponowała miejsca na multipleksie. Dopiero po pół roku rozpatrzyła odwołania. Oficjalne uzasadnienie odmowy jest czysto ekonomiczne, ale wszyscy - przeciwnicy i popierający tę decyzję - wiedzą, że medium redemptorystów jest złe lub dobre i to dlatego należy umożliwić jego rozwój lub za wszelką cenę go wyhamować.

Tymczasem to nie słuszne czy niepoprawne opinie gazety i telewizji należącej do fundacji Lux Veritas upodmiotawiają wnioskodawcę.

Czytaj także: TV Trwam bez koncesji? Ziobro chce Trybunału Stanu dla szefa KRRiTV

W gorącej dyskusji o Rydzyku (jakie to niskie zagranie personalizować problem) Jan Dworak wyeksponował względy finansowe.

"Działalność operacyjna Fundacji Lux Veritatis w ciągu ostatnich trzech lat przynosiła stratę, a pozostałe przychody - najprawdopodobniej zbiórki wśród wiernych - malały" - przekonywał przewodniczący.

Fundacja wskazywała przychody z reklam w wysokości 7 mln zł, lokatę bankową w wysokości 5 mln zł oraz 20,5 mln zł kapitału na rachunku fundacji. W 2010 r. miała w porównaniu do pozostałych nadawców największy zysk - 3,5 mln zł netto. Straty wykazuje Eska (prawie 2,3 mln zł) oraz Stavka (4 tys. zł) a zysk Lemon to tylko 19 tys. zł. Dwaj ostatni nadawcy nie posiadają bazy produkcyjnej i emisyjnej. Uzupełnili swoje dokumenty finansowe po wyznaczonym terminie.

Załóżmy szczerość polityka. Jeśli Dworak nie był uprzedzony, to czym się kierował? Skąd wzięła się tak ogromna rozbieżność w interpretacji danych finansowych występujących we wnioskach do KRRiT?

Najogólniej ująłbym tę różnicę następująco: ekonomiczne myślenie zakonu redemptorystów jest nowoczesne. Dworak myśli o ekonomii postmodernistycznie.

Co to znaczy?

Redemptoryści są ostrożni, zapobiegliwi, konserwatywni. Wydadzą tyle, ile zaoszczędzą. Cierpliwie gromadzą, szukają nowych rozwiązań, ciężko pracują. W ten sposób działały powojenne pokolenia niemieckich, holenderskich czy francuskich piekarzy, rolników, przemysłowców. Zaoszczędzisz, to masz. Broń Boże, nie bierz kredytu. Księża pozytywiści mobilizują doły społeczne i swoją działalność rozumieją jako misję społeczną motywowaną idealistycznymi celami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (109):

Sortuj komentarze:

patriota
 • patriota
 • 24.01.2012 13:56

No i tu widzę jak PO-wski elektorat ma sprany mózgi stał się motłochem

Komentarz został ukrytyrozwiń
Władysław Jankowicz
 • Władysław Jankowicz
 • 24.01.2012 13:01

Proszę profesorów nie dawajcie złego świadectwa o nauce, gdzie obowiązuje prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
max
 • max
 • 23.01.2012 15:31

może zamist wypisywać apele napisać jeden do odpowidnich władz polskich by wreszście zajeli się rydzykiem może będzie jakiś skutek a jak nie zrobić pikietę pod sejmem by zinteresować problemem iż nie życzymy sobie tiakich cwaniaczków jeśli pisanie na forach nic nie daje czas działać inaczej

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elink
 • Elink
 • 22.01.2012 22:26

@ zwykły obywatel , to Rydzyk nam zafunduje Koreę wraz z Jarkiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan.padjasek
 • jan.padjasek
 • 22.01.2012 22:24

Oto widzimy demokracje w wydaniu opluwaczy,gdyby im nie przyznano możliwości istnienia w eterze byłby HAJ WAJ czyli łamanie prawa,antysemityzm i wiele innych inwektyw.Natomiast gdy odbiera się prawa większości jest wszystko w porządku,pytam w jakim kraju żyjemy by większość narodu Polskiego miała usunąć się w cień a mniejszość tzw wybrana ma rządzić i wskazywać co jest dla nas dobre a co złe,czy nie uważacie że jest to śmieszne?Nie oglądam poprawnych mediów i nie żądam ich likwidacji bo nie jestem jedynym mieszkańcem tego kraju.Tak długo jak tworzyć będziemy społeczeństwo zmuszeni będziemy tolerować poglądy innych.Po niektórych wpisach dobitnie widać co reprezentujecie sobą,słabizne umysłową nadającą się do leczenia grupowego u PSYCHIATRY.Jeżeli chodzi o Ojca T.Rydzyka to WY opluwacze nie dorośliście mu do pięt,Wasz umysł przeżarty narkotykami nie potrafi odróżnić dobra od zła,a On dla potomnych, bez naruszenia budżetu państwa dokonał wielkich czynów jeżeli nie zgadzacie się z tą opinią proszę wskazać bardziej oddanego człowieka dla społeczności.Dlaczego nie razi Was antypolonizm głoszony w mediach,ukrywana historia nowożytna współistnienia dwóch narodów Żydowskiego i Polskiego bo wynikająca z tego prawda dla niektórych jest głoszenie antysemityzmu/czytaj w internecie Szokujące dokumenty i fakty/nauczcie się tego na pamięć bo to jest prawdziwa historia współżycia dwóch narodów.Pisząc o antysemityzmie musimy wiedzieć co ono oznacza?Treści przekazywane przez media katolickie nie były i nie są cenzurowane przez nikogo jedynie prowadzący niektórych przywołuje do porządku i poprawności.Rozmowy niedokończone winny być przykładem dla innych stacji telewizyjnych jak prowadzić program publicystyczny.Natomiast gośćmi programu mogą być ci którzy w pewnym stopniu głoszą zbliżone poglądy do poglądów nadawcy,wyobrażacie sobie w tych mediach Palikota,Millera,Biedronia i im podobnych?Do tych mediów nie dokładają się wszyscy finansowo to dlaczego mają być zapraszani,kto chce likwidacji TV Trwam przez jawną obłudę i manipulacje to PO,SLD,RP,PSL policzmy jaką cząstkę stanowią w naszym społeczeństwie jej członkowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
misiek
 • misiek
 • 22.01.2012 22:12

w lublinie w 2007 rydz bral 50 gr od gniazdka w kablowce . widocznie apetyt bardzo wzrosl

Komentarz został ukrytyrozwiń
Endriu z pis
 • Endriu z pis
 • 22.01.2012 20:13

;Zwykły Obywatelu; Masz 100% racji - nie można wykoślawiać prawdy.Chodzi o to że tv. TRWAM właśnie to robi niestety. Gdy ją oglądam odnoszę wrażenie że w całej Polsce już żyje się tak jak w Korei Płn. Za komuny była cenzura jest w Korei Płn. a w TV Trwam jest cenzura o. RYDZYKA. No nie powiesz mi że jest tam pluralizm, nigdy nie spotkałem tam innych gości oprócz posłów pis i ich zwolenników. Kaczyński, Błaszczak i inni są w innych Telewizjach ale Tuska i jemu podobnych w tv.Trwam nigdy nie spotkałem, czyżby odmawiali występu, myślę że nikt ich tam nie zaprasza. CZY TO JEST OBIEKTYWNE MEDIUM? - skoro popiera tylko jedną partię. Mamy na Podlasiu ; RADIO PODLASIE; które nie politykuje, nie dzieli ludzi na dobrych i złych, doradza raczej jak zjednoczyć ludzi wokół kościoła i modlitwy. Niestety w mediach Rydzyka tego nie znajduję. Przykro mi ale taka jest prawda.!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław Michalski
 • Stanisław Michalski
 • 22.01.2012 19:33

Polska jest państwem prawa, państwem demokratycznym i największym dobrem jej obywateli. Myślę, że tak sformułowana teza jest akceptowalna dla wszystkich obywateli Polski, którzy rozumieją jej sens i znaczenie.
Jeśli władze państwa, a KRRiT należy do ich struktury, odmawia swoją decyzją prawa do nadawania na cyfrowym multipleksie Telewizji Trwam, to musi być to uzasadnione stosownie do ww. tezy.
Zastrzeżenia budzą poglądy polityczne i sposób ich formułowania z jakimi możemy się spotkać w tej Telewizji. A uzasadnienie odmownej decyzji sprowadza się do kwestii finansowych. Uważam, że jest to jedynie pretekst dla odmowy, a decyzja powinna opierać się na obowiązującym prawie i istocie demokracji wyrażonej w Konstytucji RP. Czy wykracza to poza sprawność intelektualną decydentów?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zwykły Obywatel
 • Zwykły Obywatel
 • 22.01.2012 19:18

Mamy tu wyraźny przykład dyskryminacji Telewizji Trwam ze względu na głoszone treści. Dobrze pamiętam czasy PRL-u i cenzurę, która wykoślawiała nasze pojęcie o świecie. Nie chcę, żeby te czasy zakłamania wróciły.
Drodzy Lewacy, którzy tu piszecie pozytywnie o decyzji Dworaka.
Proponuję Wam wyjazd (najlepiej na zawsze) do Korei Płn, tam podobno jest "cenzura absolutna" i będziecie mieli to co chcielibyście wprowadzić u nas.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hazardzista
 • Hazardzista
 • 22.01.2012 18:48

Stawiam dolary za orzechy, że o. dyr Rydzyk otrzyma koncesję !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.