Facebook Google+ Twitter

ESA umieściła na orbicie swoją sondę, ale straciła kontakt z lądownikiem Schiaparelli

Misja ExoMars nie poszła zgodnie z planem. Na orbicie Czerwonej Planety udało się umieścić Trace Gas Orbiter, ale podczas lądowania utracono kontakt z modułem Schiaparelli.

 / Fot. ESALądownik Schiaparelli, który miał posłużyć do przetestowania systemu opadania i lądowania przed wysłaniem na Marsa łazika ExoMars w 2020 r., rozpoczął manewr lądowania na Czerwonej Planecie w środę. Kontakt z obiektem urwał się zaledwie po dziewiętnastu sekundach spadania.

Po planowanym lądowaniu urządzenia na Marsie Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że z danych telemetrycznych uzyskanych z sondy TGO wynika, że spadochron został wypuszczony zbyt wcześnie. Także rakiety hamujące, które miały zostać wystrzelone tuż przed dotknięciem przez lądownik powierzchni Czerwonej Planety, wyłączyły się już po 3-4 sekundach, zamiast po planowanych trzydziestu.

ESA podała, że zajmie się dokładną analizą danych uzyskanych z sondy i będzie próbować połączyć się z lądownikiem. Europejska Agencja Kosmiczna nie potrafi stwierdzić, czy lądownik faktycznie rozbił się przy lądowaniu. Jak zauważa jednak BBC, szanse na to, że Schiaparelli w nietkniętym stanie wylądował na Marsie nie są jednak duże. Amerykanie mają użyczyć jednej ze swoich sond, aby z góry poszukać lądownika na powierzchni Czerwonej Planety. Nadzieje na to są jednak małe, ponieważ Schiaparelli jest stosunkowo nieduży. Reaktor, który zasila lądownik wyczerpie się po kilku dniach, ESA walczy więc z czasem.

Utrata Schiaparellego będzie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej dużym ciosem. W 2013 r. niepowodzeniem zakończyło się bowiem lądowanie brytyjskiego lądowanika Beagle-2 na Marsie. Misja Schiaparellego miała charakter wyłącznie próbny – ESA sprawdza swoje możliwości przed dalszą i śmielszą eksploracją Czerwonej Planety, która od lat jest głównym marzeniem wszystkich agencji kosmicznych.

Aleksandra Gersz (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.