Facebook Google+ Twitter

Esbecja miała z Herbertem kłopot

Herbert nie był cennym źródłem informacji, absolutnie temu zaprzeczam, to nie wynika z dokumentów – dementuje doniesienia "Wprost" dr Małgorzata Ptasińska–Wójcik, historyk Instytutu Pamięci Narodowej w rozmowie z e-gazetą wiadomości24.

Informacja, jaka pojawiła się w najnowszym numerze tygodnika "Wprost" wstrząsnęła całą Polską. Zbigniew Herbert – ceniony za swą twórczość i niezłomną postawę wobec komunistów został "zdemaskowany". Autor artykułu "Donosy Pana Cogito" uważa, że poeta współpracował z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa. Jak sam napisał – poeta był "cennym informatorem peerelowskiej Służby Bezpieczeństwa". O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Małgorzatę Ptasińską–Wójcik, historyk IPN.

Ptasińska-Wójcik wraz z Grzegorzem Majchrzakiem napisała wstęp do ubiegłorocznego numeru "Zeszytów Historycznych" (nr 153 , w którym ukazały się materiały z "operacyjnego rozpracowywania" Herberta przez SB w latach 1967-70.

– Tu nie ma mowy o żadnej współpracy. To były jedynie rozmowy Herberta z funkcjonariuszami, z tym nie łączyła się żadna korzyść. Dementuje wszystkie informacje, które mówiłyby o rzekomej współpracy – mówi Małgorzata Ptasińska –Wójcik, zapytana, na czym polegała współpraca Herberta z SB. – Nie był też pomocny SB, wystarczy zajrzeć do dokumentów, które opublikowaliśmy z Grzegorzem Majchrzakiem w zeszłym roku, to te dokumenty najpełniej pokazują sposób dotarcia i działania służb wobec Herberta – wyjaśnia Ptasińska.

– Esbecja miała z Herbertem kłopot. On czuł się zmuszony do rozmów przy okazji spotkań w sprawach paszportowych, ale zwodził funkcjonariuszy występujących zresztą, przynajmniej początkowo, „pod przykrywką" dosyć skutecznie - wyjaśnia na łamach czasopisma "Dobry Magazyn" Grzegorz Majchrzak.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.