Facebook Google+ Twitter

Esbecka czkawka

Ustawa ograniczająca esbeckie emerytury budzi w naszym społeczeństwie wiele kontrowersji. Ma swoich zagorzałych zwolenników, jak również wielu przeciwników.

Powyższy temat został już wprawdzie poruszony przez Agnieszkę Pawłowską w artykule "Byli esbecy chcą swoich dawnym emerytur", jednak jego treść nie do końca odzwierciedla rzeczywistość, sam zaś artykuł nie spotkał się z zainteresowaniem pozwalającym podkreślić wagę i istotę problemu. W związku z tymi wątpliwościami postanowiłem podzielić się z państwem swoimi spostrzeżeniami i uwagami dotyczącymi przedmiotowej sprawy.

Zwolenników tej ustawy cieszy zapewne fakt, że choć namiastka sprawiedliwości dosięgła wreszcie ich niedawnych oprawców, z drugiej jednak strony spora część społeczeństwa uważa, że naruszona została podstawowa zasada prawna gwarantująca obywatelom prawo do indywidualnego procesu i prawo do obrony.

Trybunał Konstytucyjny orzekł wprawdzie słuszność ustawy ograniczającej wysokość świadczeń emerytalnych byłych pracowników UB i SB, jednak moim zdaniem nie obyło się tu bez kardynalnych błędów. Wprowadzono bowiem niespotykane dotąd w naszym prawodawstwie pojęcie odpowiedzialności zbiorowej, uznając pracę w ówczesnym aparacie bezpieczeństwa, jako przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej i traktując wszystkich jej członków bez wyjątków jako przestępców i zbrodniarzy.

Jeśli pospolity zbir, bandyta musi mieć proces sądowy, to dlaczego nie oni? Jak można bez żadnego indywidualnego procesu zrównać wszystkich i wrzucić do jednego wora. Czy sekretarka, sprzątaczka, bądź księgowa pracująca w SB dopuściła się zbrodni? Wielokrotnie większe od samych esbeków zbrodnie popełniali ci, którzy donosili na swoich sąsiadów, czy szefów. Ponadto istnieją udokumentowane przypadki działań oficerów UB, czy SB świadczące o niesieniu przez nich pomocy osobom represjonowanym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (41):

Sortuj komentarze:

Mi się po prostu wydaje, że ty nie chodzi o żadną sprawiedliwość. To nie jest nawet jej namiastka. To są jaja - nie wielkanocne. Nigdy nie karzę się wykonawców gdy zleceniodawcy chodzą w chwale.
Sprawa typowo polityczna, na zawołanie. Kpiny z prawa i rzeczywistych ofiar. Ci raczej nie są zadowoleni. To była ideologiczna walka. Po materializm nie wyciągali rąk naprawdę walczący. Szara masa jest ukontentowana - i to był motyw. Tylko jak długo będą trwać te igraszki Państwem?
Precz z immunitetami !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powszechnie znanym faktem było to, że UB i SB nie grzeszyły delikatnością w stosunku do niepoprawnych politycznie, nie świadczy to jednak, że wszyscy pracownicy tychże instytucji dopuszczali się zbrodni. Dlaczego więc teraz bez jakiegokolwiek wyroku wszystkich ograbiono z emerytur. Moim zdaniem mówimy nie o zbrodni na esbekach, tylko zbrodni na obowiązującym prawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudno oceniać najnowszą historię. Uczynią to następne pokolenia. Można opierać się jedynie na faktach powszechnie znanych. Póki co dużo białych plam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat WRON to jeszcze inna sprawa. Dyskusja zejdzie nam na to czy słusznie było wprowadzać stan wojenny czy też nie. Naród jest podzielony mniej więcej po połowie.
Jak pamiętam wypowiedzi Rulewskiego że trzeba powywieszać wszystkich z PZPR i będą wisieć jak liście na drzewie + ciągłe strajki które jeszcze chyba nigdy nigdzie nie doprowadziły do poprawy gospodarki. Wszech obecna anarchia i nieróbstwo. Żądza odwetu tu i teraz to chyba nikt nie może dać jednoznacznej odpowiedzi czy dobrze że powstał WRON czy też nie. Odebranie im emerytury to znowu wyrok przed osądzeniem. Ja się na takie coś po prostu nie zgadzam. I dobrze że to sądy a nie różne opcje polityczne decydują o tym czy coś komuś zabrać czy też nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz można niestety działać tylko doraźnie Panowie. Cena za bezkrwawą rewolucję. Jak mówi Wałęsa "zgniły kompromis", ale w czasach gdy został zawarty praktycznie jedyne wyjście by ulice nie spłynęły krwią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie właśnie o ta mi chodzi. Oddzielić ziarno od plew. Trzech zabiło księdza Popiełuszkę i każdy z nich dostał inny wyrok bo i rola każdego była inna i to jest sprawiedliwe. Natomiast oczywiście niesprawiedliwe jest to że nie znaleziono zleceniodawcy i nie został osądzony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

WRON-ie również chciano zabrać np ale TK podważył tę część ustawy

Komentarz został ukrytyrozwiń

SB to było zbrojne ramię. A co z tymi którzy nadawali kierunek. Czyż nie oni sa bardziej winni. Też posiedli zdecydowanie wyższe emerytury, ponownie dopytuję. Może to temat nie tak wdzięczny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Rafale! Miałem okazję pracować w podobno apolitycznej policji, wolnej od nacisków z zewnątrz i podobno bezstronnej. Czemu więc po każdej zmianie opcji politycznej wśród ekip rządzących, następują roszady na stanowiskach komendantów, naczelników i kierowników? Czyżby ci poprzedni komendanci nagle przestali być fachowcami? Czemu policjant po studiach (cywilnych) szlifuje krawężniki aż do emerytury, bo swego czasu zabronił jeżdżenia z bilbordem kandydata na posła w dzień wyborów (ustawowo zabronione)? Pan, Panie Rafale byłby dumny? - ja nie... dlatego jetem teraz emerytem, a kandydat na posła wojewodą. Ci ludzie systemu na których teraz nikt nie zostawia suchej nitki kierowali się ideami, bądź dobrem państwa, społeczeństwa... nie mnie ich zresztą oceniać. Natomiast to co obecnie dzieje się w naszej republice kolesi wymagałoby użycia słów, po których uszy więdną. Nie Panie Rafale, ja nie jestem dumny z tej pracy. Mam jednak nadzieję, że ci dumni pozostawią moją emeryturę w spokoju!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście nie przymuszam do opowiadania się za moim punktem widzenia :D Chciałem jedynie doprecyzować swoją myśl, by wyrazić swój pogląd. Miłe jest to, co Pan pisze - dziękuję

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.