Facebook Google+ Twitter

Esencja dziennikarstwa

Nieważne ilu z nas, użytkowników tego serwisu będzie kontynuować przygodę z dziennikarstwem - ważne, że zaczęliśmy swoje pisarskie kariery w najlepszym z możliwych miejsc.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:RT%C3%89_Radio_microphone.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/05/RT%C3%89_Radio_microphone.jpg Wyobraźmy sobie, że w internecie nie istnieje pojęcie dziennikarstwa obywatelskiego oraz nie ma żadnego serwisu internetowego umożliwiającego publikowanie własnych artykułów, takiego jak Wiadomości24.pl. Co wtedy robiłyby osoby zaangażowane dziś w tworzenie tekstów i czy w ogóle zajęły się dziennikarstwem? Z całą pewnością świat depesz agencyjnych czy felietonów pisanych dla szerokiej publiczności nadal by był zamkniętym światem, dostępnym tylko dla wąskiej grupy społeczeństwa. Każdy, kto chciałby zapukać do pilnie strzeżonych drzwi dziennikarskiej krainy musi mieć co najmniej wyższe wykształcenie, najlepiej na humanistycznym kierunku. Proszę przy okazji nie mylić telewizji i dziennikarstwa, ponieważ te dwa pojęcia mają nie wiele ze sobą wspólnego. Wielu prezenterów szklanego ekranu (mylnie nazywanymi dziennikarzami) zanim trafiło do głównego wydania serwisu informacyjnego, skończyło szkoły teatralne i aktorskie, a dopiero potem uczyło się prasowego fachu.

Na szczęście to tylko alternatywna perspektywa. W internecie działa wiele serwisów umożliwiających użytkownikom sieci pisanie artykułów i dających szansę na zaistnienie w dziennikarskim światku. Zawsze zaczyna się od przepisywania informacji z innych stron, do których trzeba wprowadzić wiele poprawek, zanim znajdzie się choćby na stronie głównej. Ważne aby przetrwać ten okres, bo to jak z ze szkołą czy maturą - każdy to musi przejść jeśli chcę się dalej rozwijać. Potem można już tylko spijać esencję dziennikarstwa, jakim bez wątpienia jest dziennikarstwo obywatelskie.

Użytkownicy tworzący takie serwisy jak nasz, oddają swój czas, by pokazać światu swoje zdanie, swoje zainteresowania czy swoje życie. Choć mają na głowie mnóstwo obowiązków, siadają przed klawiaturą wpatrując się w monitor i niczym pianista płynnymi ruchami dłoni tworzą coś więcej niż artykuły. Bo jak inaczej nazwać relacje, których nie można znaleźć nigdzie indziej, za które ich autorzy nie dostają materialnego wynagrodzenia? Zamiast tego dostają coś więcej - satysfakcję oraz poczucie brania udziału w niezwykłym przedsięwzięciu. Pseudo-reporterzy, którzy opisują plotki ze świata show biznesu czy informacje wyssane z palca dla tabloidów, nie dorastają do pięt użytkownikom piszącym dla serwisów takich jak nasz.

Tak, to my jesteśmy esencją dziennikarstwa. Może popełniamy kilka błędów i czasami brakuje nam profesjonalizmu mistrzów prasowego fachu, ale to artykuły tworzone przez internautów, nie pobierających za swoją pracę żadnego wynagrodzenia są najcenniejsze. Wyrażając swoje zdanie na wszelkie możliwe tematy, stajemy się pełnoprawnymi obywatelami świata. Swoim zapałem sforsowaliśmy bramę do zamkniętego świata dziennikarstwa, dając każdemu szansę na przyłączenie się do największej redakcji prasowej. Pamiętajcie - to jak wygląda świat zależy od was!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Dziennikarstow obywatelskie nie ma zastapić tzw. prasy fachowej i nawet nie musi z nią konkurować bo po co? - ma spełnić rolę "społeczną" szczególnie w loklanych środowiskach jest potrzebne a wręcz konieczne , gdyż własnie tam jest potrzebna od zaraz - jako głos tego środowiska na otaczającą ją rzeczywistość - to doskonałe narzędzie do walki z korupcją i nepotyzmem i walki o lepsze jutro tych społecznosci. Mało kto się intersuje sprawami ogólnopolskimi , wiekszość interesuje własne podwórko i to co się na tym podwórku dzieje. Dlatego tylko gazety powiatowe wraz z portalami społecznościowymi tak naprawdę może wiele w tym kraju zmienić szkoda że tak wolno się ta dziedzina w Polsce rozwija ale już za niedługo się to zmieni.
Nie na darmo ktoś powiedział że czeka nas "anarchia dziennikarska" a tą anarchią mają być tacy jak my tu , daj Boże żeby żebyśmy byli "iskierką" która wznieci "pożar".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ode mnie nie zależy- za stary jestem;). Ale "JEŚLI NIE MY, TO KTO? JESLI NIE TERAZ-TO KIEDY"???

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.11.2009 18:01

Wlasnie otrzymalam maila konczonego zdaniem: "zawsze trzeba zaczac w domu, bo rodzina to pierwotne spoleczenstwo, wiec nie poddawajmy sie."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z jednym się zgadzam w całej rozciągłości:

--"to jak wygląda świat zależy od was!"--

Komentarz został ukrytyrozwiń

zdaniem -" czy nie popadamy w samouwielbienie?"- chciałam zwrócić uwagę ma fakt, że trochę sprzecznie mają się słowa autora o "najlepszym z możliwych miejsc" do okropnego błędu stylistycznego opublikowanego w zajawce.

Zresztą trwały już tu dyskusje, czy jesteśmy tu po by pisać tu DUŻO i byle jak, czy rzeczywiście korzystając z pomocy fachowców możemy się szkolić, poprawiać błędy, doskonalić swój warsztat i dzielić się pomysłami.

Sławo - jak dostaniesz odpowiedz- co to było - to proszę o info na priv.:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę, że hurra optymizm Kolegę chwycił. Cóż czasem dobre nastawienie to połowa sukcesu. Miast odcinania kuponów od tego wielkiego sukcesu, jakim jest znalezienie swego materiału na stronie głównej polecam lekturę choćby Kapuścińskiego. Zobaczy wówczas kolega czym jest ESENCJA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

truizmy, i to w grach hazardowych :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż, muszę uzupełnić swoja wypowiedź.
Autor odleciał w różowej mgle hebefrenicznego absurdu, poproszę o info na priva, co tak fajnie działa, o ile legalne.
A serio - wystarczy wziąć do ręki jakąkolwiek poważną gazetę czy magazyn ("Fakt" odpada) i zobaczyć, co to znaczy pisać dobrze - tyle o Esencji.
kłaniam się pogodnie,
A.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecudne :)))
po prostu przecudne

Komentarz został ukrytyrozwiń

o matko!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.