Facebook Google+ Twitter

ESK 2016: Nowy projekt Szczecin 2016

Dzisiaj w studio S1 Radia Szczecin odbyła się pierwsza debata nowego projektu Szczecin 2016 "Demokracja Kulturalna", który w założeniu ma być platformą dyskusji między teoretykami i praktykami kultury nad przyszłością i modelem kultury miejskiej.

Szczecin 2016 / Fot. Wincenty SadowskiPierwsza odsłona „Demokracji Kulturalnej” miała nawiązać do wielkiej debaty, która rozgorzała po Kongresie Kultury Polskiej. Miała spowodować, by Szczecin stał się jednym z centrów tej ważnej dyskusji we współczesnej Polsce.

Dzisiejszymi gośćmi Demokracji Kulturalnej byli: dr Jan Sowa (Uniwersytet Jagielloński, Korporacja Ha!art), Wojciech Przybylski (Uniwersytet Warszawski, Res Publica Nowa), Artur Celiński (Res Publica Nowa).

Dr Jan Sowa w swoim wystąpieniu przedstawił Manifest Komitetu na rzecz Radykalnych Zmian w Kulturze, który został wyartykułowany w sprzeciwie do programu przedstawianego na kongresie przez Jerzego Hausnera.

Manifest zasadzał się na postulatach "przeciw" (rządom biurokratów i ekonomistów w kulturze, komercjalizacji kultury, instrumentalizacji kultury, likwidacji bądź osłabianiu sektora publicznego w kulturze) i "za" (likwidacją centralnego, biurokratycznego modelu zarządzania kulturą i utworzeniem społecznych rad do spraw kultury i sztuki, równouprawnieniem pod względem prawnym różnych form własności intelektualnej, zwiększenie finansowania ze środków publicznych działalności o charakterze eksperymentalnym, edukację w dziedzinie kultury aktualnej).

W swoim wystąpieniu dr Jan Sowa omówił konkretne mechanizmy decyzyjne, które należałoby wprowadzić, aby zrealizować projekt samorządnej i demokratycznej kultury. Stwierdził, że działają one w różnych dziedzinach życia w kilku miejscach na świecie. Uznał, że nie ma powodów, dla których nie mielibyśmy wypróbować ich w polskiej kulturze i potraktować ten eksperyment jako krok w demokratyzacji innych sfer społecznej rzeczywistości.

Artur Celiński przedstawił efekty projektu DNA Miasta. DNA Miasta – Polska 2009, to interdyscyplinarny projekt dyskusji w siedmiu polskich miastach ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Artur Celiński stwierdził, że pojawienie się krytycznych obywateli i otwartych na ich uwagi polityków umożliwiło wypracowanie innowacyjnych metod konsultacji i partycypacji społeczeństwa w procesie podejmowania decyzji politycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Stocznia padła, wojsko odeszło i z miasta zostanie tylko "sypialnia".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.