Facebook Google+ Twitter

ESK 2016. Wykorzystać dorobek niemieckich mieszkańców Szczecina

Tak jak Fryderyk Chopin, sławni kompozytorzy, malarze i inni twórcy i artyści polscy, wnieśli swój dorobek do dziedzictwa światowej kultury, tak i niemieccy twórcy i artyści wnieśli swój dorobek do historii i tradycji Szczecina.

Wchodźmy w to. / Fot. Wincenty SadowskiW dzisiejszych czasach i uwarunkowaniach, kiedy od kilku lat jesteśmy w Unii Europejskiej i wydawałoby się, tworzymy jedną rodzinę europejską, odcinanie się od niemieckiej historii i dorobku niemieckich mieszkańców Szczecina jest co najmniej dziwne.

Szczecin, miasto na styku dwóch kultur, ma trudną, bo wielonarodowościową historię, w której (musimy to przyznać) największy udział mają niemieccy mieszkańcy Szczecina. Wielonarodowościowe dziedzictwo kultury widać w Szczecinie na każdym kroku. Zabytki Szczecina są w olbrzymiej większości dziełem niemieckich budowniczych, a Szczecin jest rodzinnym miastem wielu wybitnych niemieckich i pruskich twórców.

Nie możemy odcinać się od tej wielonarodościowej historii Szczecina (był też okres Szwedzki, Francuski, Pruski). Może właśnie z okazji kandydowania Szczecina do Europejskiej Stolicy Kultury 2016, właśnie powinniśmy ją podkreślać. Może powinniśmy powoływać się z tej okazji, na dokonania i twórczość niemieckich mieszkańców Szczecina. Zdobyłoby to sympatię i poparcie dla naszej kandydatury, żyjących przecież jeszcze niemieckich mieszkańców Szczecina.

Pierwszym krokiem mogłoby być rozpropagowanie w Niemczech Konkursu Szczecińskiego Towarzystwa Kultury "Dzieje Szczecińskich Rodzin", pod dodatkowymi auspicjami Samorządowej instytucji kultury Szczecin 2016. Mogłyby to przynieść wiele wartości poznawczych i historycznych dotyczących historii, kultury i tradycji Szczecina.

W ten sposób Szczecin stałby się "stolicą" niemieckich i polskich mieszkańców Szczecina. Być może zbliżylibyśmy się do uzyskania prestiżowego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Od kilku lat należymy do Unii Europejskiej, ale jak widać na co dzień, nie czujemy się jeszcze Europejczykami. Nie wykorzystujemy możliwości uzupełnienia historii Szczecina, opisów jego zakładów, kultury, tradycji, czy chociażby "podziemnego miasta" w Szczecinie. Nie wspominam nawet o wykorzystaniu sentymentalnej turystyki byłych niemieckich mieszkańców do Szczecina.

Sięganie do dorobku Niemców mieszkających w Szczecinie, mogłyby przynieść wiele obopólnych korzyści, przyczynić się do zbliżenia dwóch narodów, a w efekcie przyczynić się do uzyskania ESK 2016 dla Szczecina, miasta o złożonej wielonarodowościowej historii.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zapomniałem dodać, że być może niemieccy mieszkańcy Szczecina, przybliżyli by nam jakieś legendy o Szczecinie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczególnie wspomnienia niemieckich mieszkańców Szczecina, mogłby pomóc w uzupełnieniu historii Szczecina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.