Facebook Google+ Twitter

"Estetyka książki elektronicznej" - Małgorzata Sopyło

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-02-14 22:22

Małgorzata Sopyło prezentuje podejmowane problemy nie tylko rzetelnie i wnikliwie, ale także z dużą dozą zaangażowania naukowego i… emocjonalnego, które udziela się czytelnikowi. Jej książkę można polecić każdemu...

 / Fot. okładka„Estetyka książki elektronicznej” to pierwsza publikacja na naszym rynku poruszająca kwestię ­e-booków z kilku perspektyw: technologicznej, społecznej, a przede wszystkim estetycznej. Autorka porównuje proces percepcji i estetykę e-książki i książki „tradycyjnej”, drukowanej. Bada wpływ formy publikacji na jej odbiór, analizuje także znaczenie dla czytelności poszczególnych elementów typograficznych, takich jak kompozycja stony, liternictwo, wymiary kolumny tekstu, relacje między tekstem a obrazem czy kolorystyka.

Dzięki praktycznym radom książka ta jest również poradnikiem dla twórców publikacji elektronicznych. Małgorzata Sopyło nie zapomniała o specyficznych e-książkach, jakimi są powieści hipertekstowe, multimedialne podręczniki czy elektroniczne słowniki i encyklopedie. Przeanalizowała przykłady książek elektronicznych wydawanych na płytach CD i udostępnianych w internecie, wskazując zarówno estetyczne potknięcia, jak i wzory do naśladowania. Wartość publikacji podnoszą wyniki ankiety dotyczącej społecznego odbioru e-booków oraz bogaty materiał ilustracyjny.

Czy książka elektroniczna to młodsza, ale brzydsza siostra książki drukowanej? A może to w ogóle nie jest książka, tylko „obiekt” cyfrowy samozwańczo nazywający się książką? Co jest ważniejsze w książce - zawartość czy jej wizualizacja? Czy percepcja tekstu zmienia się w zależności od medium? Czy twórcy książek elektronicznych są zdrajcami idei drukowanego kodeksu? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi próbuje udzielić Małgorzata Sopyło w swojej książce „Estetyka książki elektronicznej”. (...)

Małgorzata Sopyło prezentuje podejmowane problemy nie tylko rzetelnie i wnikliwie, ale także z dużą dozą zaangażowania naukowego i… emocjonalnego, które udziela się czytelnikowi. Jej książkę można polecić każdemu, komu bliska jest problematyka współczesnej kultury, nowych technologii czy zagadnień estetyki. Na pewno powinna się znaleźć w kanonie lektur wszystkich bibliologów.

prof. dr hab. Jadwiga Woźniak-Kasperek


Małgorzata Sopyło - absolwentka Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Polityki Wydawniczej i Księgarstwa UW. Współpracowała z wieloma wydawnictwami książkowymi w zakresie opracowania edytorskiego tekstu.

Interesuje się historią i sztuką książki, a także ­średniowieczną architekturą obronną, kinem, his­torią Warszawy. Wolny czas spędza zwiedzając polskie zamki i pałace oraz odkrywając tajemnice i nieznane zakątki Warszawy.

Szczegóły

* Rodzaj literatury: Literatura popularnonaukowa
* Wydawca: Novae Res, Gdynia 2008
* Wydanie: Pierwsze
* Liczba stron: 180
* ISBN: 978-83-61194-80-4
* Nośnik: PDF

Nadesłała: Anna Michałek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.