Facebook Google+ Twitter

Estetyka patriotyzmów

Od soboty w krakowskiej galerii F.A.I.T przy ul.Kamiennej 6 można oglądać polsko-ukraińską wystawę „Barwy klubowe”.

Fragment instalacji Bartosza Muchy „Kiedy dwa lata temu zastanawialiśmy się nad serią wystaw poświęconych najbardziej dzisiaj niemodnym tematom, od razu pomyśleliśmy o patriotyzmie. Od tamtej pory wiele się w naszej rzeczywistości zmieniło” – mówi Magda Szędzielarz z galerii F.A.I.T.

Najnowsza wystawa to swego rodzaju polsko-ukraiński dwugłos. Kilkunastu artystów z obu krajów podjęło próbę odpowiedzi na pytania o estetykę patriotyzmu w przestrzeni publicznej, oddziaływanie tradycyjnych wartości na współczesne formy wyrazu, obecność wątków ideologicznych i ich wpływ na komunikację społeczną. Pomimo nienajlepszych skojarzeń, jakie za sprawą polityki budzi wśród znacznej części młodego pokolenia odwoływanie się do patriotyzmu, wyjątkowa zdolność odradzania się postaw i sentymentów patriotycznych jest społecznym faktem. Jako taki znajduje również wyraz w sztuce. Także tej najmłodszej. W tym kontekście interesująco wypada porównanie patriotyzmu Ukraińców i Polaków. Niejako przy okazji, często w Magda Szędzielarz (fot.Michał Tyrpa)ironicznym tonie formułowane są stare pytania o wartość i sens tzw. sztuki zaangażowanej.

Kondycja błazna

 

– Rolą artysty w dalszym ciągu jest misja błazna, czyli tego, komu bez przykrych konsekwencji wolno pouczać króla – deklaruje Hubert Czerepok, autor zrealizowanego przed czterema laty, filmu „What do you know about Polish art?”, którego tematem są stereotypowe wyobrażenia (wykształconych) Holendrów na temat sztuki znad Wisły. Co prawda w dzisiejszych czasach władza coraz częściej koncentruje się w ponadnarodowych korporacjach, tym niemniej problem związku sztuki z polityką pozostaje aktualny. Z mojego punktu widzenia, interesujące jest pewnego rodzaju odgórne sprofilowanie, czy też generalne zepchnięcie artystów na pozycje lewicowe. Warto zadać pytanie, czy uprawianiu sztuki musi towarzyszyć mniej lub bardziej otwarte opowiadanie się po którejś z politycznych stron. Wydaje się, że dla realizacji tej funkcji sztuki, jaką jest komunikacja społeczna, nie jest to konieczne – stwierdza Czerepok. – Błazen powinien być a-polityczny – podkreśla.Hubert Czerepok (fot.Michał Tyrpa)

Dzieci rewolucji

 

Warto przyjrzeć się pracom twórców z grupy „R.E.P.”, formacji zrodzonej podczas (i zaangażowanej po stronie) Pomarańczowej Rewolucji. Na krakowskiej wystawie, młodzi Ukraińcy zaprezentowali projekt patriotyzmu uniwersalnego, którego formą wyrazu miałby być język powszechnie zrozumiałych symboli – szablonów składających się z haseł tworzących współczesną wersję „Biblii pauperum”. Wcielając się w rolę realizatorów (fikcyjnego) państwowego zamówienia na „sztukę patriotyczną”, grupa „R.E.P.”, podważa utrwaloną opinię jakoby należeli oni do kategorii artystów dworskich, wysługujących się władzy reprezentowanej przez ukraińskie Ministerstwo Kultury i Turystyki, pieszczotliwie zwane „Ministerstwem Kulturystyki”.

W tle instalacja Michała Kowalskiego Prawicowcy z Kamiennej?

 

Nie to, co u nas. – Realizacja wystawy ‘Barwy klubowe’ nie byłaby możliwa bez wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, w ramach programu ‘Patriotyzm jutra – mówi Magda Szędzielarz. Skoro jednak (jak utrzymują niektórzy „dobrze” poinformowani) w dzisiejszych czasach wszystko jest polityczne, czyżby wsparcie ze strony resortu kierowanego przez ministra Ujazdowskiego oznaczało, że młodzi artyści z F.A.I.T. przedzierzgnęli się w „prawicowych” twórców na usługach rządu..?

Na ekranie projekcja video Ilii Chichkana W poszukiwaniu odpowiedzi na to i inne pytania, z pewnością warto wybrać się na Kamienną i na własne oczy zobaczyć „Barwy klubowe”.


Na ścianach prace artystów grupy " Barwy klubowe", 19.XI.2006 - 15.XII.2006, polsko-ukraińska wystawa o patriotyzmie dzisiaj. Fundacja Artyści-Innowacja-Teoria, Kraków, ul.Kamienna 6. Kuratorzy: Viera Kosina, Magdalena Szędzielarz, Karolina Nowak, Gaweł Kownacki.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.