Facebook Google+ Twitter

ETA przyznała się do zamachów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-09 12:34

Baskijska separatystyczna organizacja ETA przyznała się do przeprowadzenia ostatnich zamachów.

Chodzi między innymi o czerwcowy atak w Kraju Basków (w Arrigoriaga) i lipcowy zamach na Majorce, gdzie eksplozja bomby zabiła dwóch oficerów Gwardii Cywilnej. W specjalnym komunikacie ETA potwierdziła również, że przygotowywała akcję zbrojną w koszarach Gwardii Cywilnej w Burgos.

Komunikat został opublikowany po baskijsku, w sympatyzującym z ETA dzienniku Gara. Jego autorzy wyjaśniają motywy niektórych zamachów.

Odnosząc się do lipcowego ataku w Kraju Basków, separatyści napisali, ze Inspektor policji został zamordowany, bo torturował i groźbami zmuszał członków ETA do współpracy.

Z kolei w komentarzu na temat zamachu w Burgos autorzy oświadczenia wyjaśniają, że mieszczą się tam największe koszary Gwardii Cywilnej w pobliżu Kraju Basków.

„Na wycelowaną w nas broń, odpowiadamy bronią" - napisano w komunikacie. Działacze ETA zapewnili też, że od wielu lat szukają dialogu i rozwiązania politycznego, które pozwoliłoby na realizację ich postulatów w sposób demokratyczny.

ETA istnieje od 50 lat, w przygotowanych przez nią atakach zginęło ponad 800 osób. Separatyści domagają się utworzenia niepodległego Kraju Basków po hiszpańskiej i francuskiej stronie Pirenejów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.