Facebook Google+ Twitter

''e-Tekstylia'' - nowe źródło elektryczności?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-20 21:11

Ubrania czy tapety na ścianach mogą niedługo stać się codziennym źródłem elektryczności. Wszystko dzięki nowoczesnym materiałom, które znany amerykański inżynier zaprezentował podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Wspierania Nauki w San Diego.

Profesor Yi Cui z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii już wcześniej wynalazł papier, który po zanurzeniu w specjalnym atramencie z nanocząsteczkami może działać jak bateria. Teraz - jak twierdzi - ma pomysły na nowe zastosowania tej technologii.

Jego zdaniem w przyszłości wewnętrzne ściany domów mogą mogły być wyklejone tapetami magazynującymi elektryczność. Będzie także można wyprodukować ubrania działające jak kondensatory - wystarczy wszyć małe gniazdko i ładować swój telefon komórkowy czy odtwarzacz MP3 bezpośrednio z własnej koszulki.

Yi Cui nadał tym materiałom nazwę ''e-Tekstylia". Według wynalazcy, niektóre nanotechnologie umożliwią skonstruowanie baterii dziesięć razy bardziej pojemnych od dzisiejszych.

Nowatorskie rozwiązania być może znajdą także zastosowanie w motoryzacji (pojemne akumulatory), elektronice (wydajne baterie w urządzeniach przenośnych) czy medycynie (implanty wymagające zasilania), a także w sporcie i militariach.

Yi Cui jest szanowanym naukowcem, wyniki swych prac publikował w takich prestiżowych pismach jak Nature, Nano Letters, czy Tygodniku Amerykańskiej Akademii Nauk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.