162612 miejsce

Etiopczyk i Polka wygrali Maraton Warszawski. Rekord Gebrselassie

Alemayehu Shumye zwyciężył w 30. Flora Maratonie Warszawskim. Małgorzata Sobańska wygrała klasyfikację kobiet. Haile Gebrselassie pobił maratoński rekord świata w Berlinie.

Polka ustanowiła nowy rekord trasy, który od dzisiaj wynosi 2 godziny 31 minut i 20 sekund. Druga na mecie była Etiopka Tadelech Birra Telila (2:35:20), trzecia dobiegła jej rodaczka Etaferahu Tarekegne (2:36:21).

Shumye na mecie miał czas 2:11:50, co również jest rekordem trasy, tyle, że wśród mężczyzn. Na drugiej pozycji morderczego biegu (dystans 42 km i 195 m) znalazł się Kenijczyk Michael Karonei (2:13:17), trzecią lokatę zajął Tanzańczyk Disdery Lucien Hombo (2:13:41). Najlepszy z Polaków znalazł się tuż za podium. Rafał Wójcik z czasem 2:16:30 był czwarty. Co ciekawe, Shumye sam kontrolował swoje tempo biegnąc bez zegarka. Na starcie w Warszawie pojawiło się około 2900 zawodników z ponad 40 krajów.

Zeszłoroczny maraton. / Fot. Materiały organizatoraTego samego dnia był rozgrywany maraton w Berlinie, w którym Haile Gebrselassie pobił rekord świata. Etiopczyk na mecie zameldował się z czasem 2:03:58. Poprzedni rekord (2:04:26) należał do Kenijczyka Paula Tergata, który także ustanowił go w Berlinie.