Facebook Google+ Twitter

Etiopia. Operowali zaćmę, choć nie było prądu. Przywracali wzrok

Sukces po raz kolejny – 97 zaćm, 117 jaglic, 8 jaskier wyleczonych! Nie było łatwo, jak choćby kiedyś zabrakło prądu. Ale i to nie zniechęcało ekipy – Gameczu operował jaglicę, przyświecając sobie czołówką.

W szpitalu w Alem Katema / Fot. Stanisław KotlarczykW zeszłym roku z inicjatywy Stanisława Kotlarczyka zebrano w Polsce fundusze na przeprowadzenie bezpłatnych operacji oczu dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Lalibeli (Etiopia). Ponad dwieście osób uzyskało pomoc. W tym roku, między 30 kwietnia a 5 maja, akcję powtórzono w Alem Katema. Operacje, podobnie jak rok temu, nieodpłatnie przeprowadzała doktor Menbere Alemu, etiopska okulistka wykształcona w Polsce.

Najpierw zepsuł się mikroskop...


Pierwszego dnia, w poniedziałek, zepsuł się mikroskop. Bez niego nie można było przeprowadzać operacji zaćmy. Ekipa pojechała pożyczyć aparaturę z Alert Hospital w Addis Abebie, ale okazało się, że w rodzinie kobiety, która miała go wydać, ktoś zmarł i ta była na pogrzebie. Wróciła wieczorem, mikroskop dotarł do Alem Katema kolejnego ranka, tego dnia operowano więc tylko jaglicę.

A potem wysiadł prąd...


We wtorek po południu wyłączono prąd. Lekarz ze skalpelem w ręce, w trakcie wyjmowania soczewki, zastygł bezradnie – potrzebna była szybka decyzja. Zorganizowano agregat, paliwo do agregatu i operatora. Ze szpitala. „To była nasza akcja, więc my musieliśmy go wypożyczyć”, tłumaczy Staszek Kotlarczyk, inicjator akcji. W tym czasie Gameczu, doświadczony sanitariusz, przeprowadzał operację jaglicy przy świetle z czołówki.

Zobaczył swoje dzieci


Akcji towarzyszyły wielkie emocje. „Starałem się wychodzić do ludzi, kiedy byli już trochę spokojniejsi” - mówi Staszek. "Inaczej rzucali mi się do stóp, trzymali za nogi, dziękowali. W naszej kulturze nie ma takiego sposobu wyrażania uczuć”. Był jeden człowiek, który przyszedł z płaczem, ze łzami w niewidzących oczach mówił: "Zróbcie ze mnie człowieka. Mam czwórkę dzieci, których nie widzę". Udało się zoperować jedno oko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.