Facebook Google+ Twitter

Etiuda & Anima: Nowości krakowskiego festiwalu

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-11-29 08:39

"Co prawda 15. był najlepszy, ale 16. będzie jeszcze lepszy" - taki napis wisiał ponoć przez ostatni rok w biurze organizatorów. Czy się uda, ocenimy za kilka dni.

Piotr Dumała / Fot. Źródło:mat. organizatorówPoza konkursami - „Etiuda” oraz „Anima” - festiwal filmowy to także wiele imprez dodatkowych. Wczorajszemu otwarciu towarzyszyło pierwsze z nich - projekcja filmów Piotra Dumały w ramach cyklu „Ścieżki Mistrzów - od animacji do fabuły”.

Pokazy te, poprzedzone słowem wstępnym autora, ilustrują dwa z jego dzieł: animacja z początków twórczości oraz niedawny film fabularny. To nie tylko okazja do prześledzenia drogi artysty, ale także często jedyna możliwość „spróbowania” kina odmiennego od tego, oglądanego na co dzień w multipleksach.

- Przyszło mi do głowy powiedzenie Hitchcocka, który mówił, że film jest to życie, z którego wycięto fragmenty nudy. Mam nadzieję, że mój jest przewrotnym zaprzeczeniem tego stwierdzenia - mówił Piotr Dumała przed projekcją „Lasu”. Film o nudzie to tylko jeden z eksperymentów, których mogą doświadczyć widzowie podczas festiwalu.

Autoportrety twórców animacji

Jiři Barta, Dennis Tupicoff, Hieronim Neumann - to bohaterowie tegorocznych “Autoportretów”. Zaprezentują oni swój warsztat tworząc na oczach widzów spontaniczne animacje. To szczególnie polecany przez organizatorów punkt programu. "Przyjdźcie na wszystko, a jak nie na wszystko, to chociaż na Autoportrety" - takie i podobne stwierdzenia można usłyszeć od polecających festiwal.

Nie tylko krótkie, nie tylko dla dorosłych

Etiuda & Anima to nie tylko utwory krótkometrażowe. Nie zabraknie pełnometrażowych filmów fabularnych oraz animacji. Poranki zaś będą należały do najmłodszych widzów. Zaprezentowane zostaną, najczęściej nieznane w Polsce, dzieła skierowane do dzieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.