Facebook Google+ Twitter

Etiuda & Anima. Wyniki plebiscytu na najlepszą animację 50-lecia

"Wymiary Dialogu" zajęły pierwsze miejsce w plebiscycie najlepszych filmów animowanych zrealizowanych w ostatnim pięćdziesięcioleciu. Wyniki ogłoszono na specjalnej konferencji prasowej, otwierającej 17. edycję festiwalu "Etiuda & Anima" w Krakowie.

Specjalna konferencja prasowa odbyła się w krakowskich Sukiennicach (w środku Bogusław Zmudziński). / Fot. Piotr DrabikW tym roku obchodzimy 50. rocznicę powstania Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego (ASIFA). W ciągu tego czasu powstało wiele krótko- i długometrażowych produkcji, które na zawsze wpisały się w kanon tego rodzaju sztuki. Bogusław Zmudziński, założyciel międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Etiuda&Anima" postanowił z okazji tej wielkiej rocznicy ogłosić plebiscyt na 50 najlepszych produkcji animowanych stworzonych w okresie 1960-2010.

Warto przypomnieć, że w 1984 r. z okazji letniej olimpiady w Los Angeles grupa ASIFA Hlollywood wspomagana przez Amerykańską Akademię Sztuki Filmowej zorganizowała podobny plebiscyt pod hasłem "Champions of Animation". Do tej pory to właśnie jego wyniki, były dla twórców jednym zestawieniem najlepszych dzieł filmu animowanego. Zmudziński wraz z władzami ASIFA wybrał grupę światowych niezależnych ekspertów, którzy dokonali w dwóch etapach wyboru pięćdziesięciu najlepszych animacji. Dziś, po godzinie 13 w Krakowie poznaliśmy wyniki trwającego osiem miesięcy plebiscytu.

Na pierwszym miejscu znalazł się obraz Jana Švankmajera z 1982 r. pod tytułem "Wymiary Dialogu". Krótkometrażowa animacja z Czechosłowacji zdobyła 962 punkty przyznane przez ekspertów.

Wygrał on różnicą tylko 5 proc. z innym wielkim dziełem "Bajka Bajek", w reżyserii Yuriya Norshteyna z roku 1980 (902 punkty). To właśnie ta animacja wygrała zestawienie filmów z 1984 r. Bogusław Zmudziński podkreślił, że oba filmy toczyły ze sobą rywalizację "łeb w łeb" i o zwycięstwie jednego z nich zadecydował bardzo mały procent. Trzecie miejsce zdobyła "Ręka" w reżyserii Jiřía Trnka z roku 1965 r. (802 punkty). Tuż za prestiżowym podium znalazła się polska animacja wszech czasów, do dziś szeroko ceniona na świecie - "Tango" w reżyserii Zbigniewa Rybczyńskiego (793 punkty). W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze jeden obraz znad Wisły - "Strojenie Instrumentów" w reżyserii Jerzego Kucia.

Etiuda & Anima po raz 17. czas zacząć ! / Fot. Piotr DrabikPróżno szukać w całym eksperckim zestawieniu takich tytułów jak "Gdzie jest Nemo?" czy "Shrek". Dlaczego? Zdaniem Zmudzińskiego, niezależni znawcy animacji z całego świata tegorocznym plebiscytem raz na zawsze zaznaczyli pozycję filmu krótkometrażowego i niszowego jako jedynego środka wyrazu sztuki za pomocą animacji. Szerszej publiczności na pewno znana jest natomiast pozycja numer 37 w plebiscycie - "Wściekłe Gacie" w reżyserii Nicka Parka.

Dzisiejsza specjalna konferencja prasowa w krakowskich Sukiennicach rozpoczęła również 17. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Etiuda & Anima".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.