Facebook Google+ Twitter

Etna znowu groźna. Wybuchł największy wulkan w Europie

Zbocza i kratery Etny, które zimą wykorzystują narciarze, spowiła obecnie gęsta ciemna chmura dymu i pary wodnej, gdy nagle w nocy wulkan wybuchł i zaczął wypluwać ze swojej piekielnej gardzieli, palącą fontannę ognistej lawy.

 / Fot. CC, Autor:http://flickr.com/photos/filicudi/W nocy, z soboty na niedzielę 24 listopada, obudziła się słynna sycylijska Etna – największy wulkan Europy. To ten, o którym krążą różne legendy, a jedna głosi, że straszliwym wybuchem w środku dnia, wulkan pogrzebał przed wiekami, mieszkańców i wspaniałą cywilizację Atlantydy. Na wschodnim stoku Etny utworzył się we wczorajszym wybuchu nowy krater. Wulkan ten ma już ponad 270 kraterów bocznych.

Zobacz zdjęcie - Katania, Włochy. Poprzednia spektakularna erupcja wulkanu Etna (Foto: CNN Newsource/x-news) - Obudzila-sie-Etna.

W dzisiejszym rozwoju techniki, ale też z konieczności i bezpieczeństwa człowieka, aktywność Etny rejestruje się jedynie przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Teraz góra jest spowita ciemną chmurą dymu i pary. Miejscowości i pobliskie pola pokryte zostały wulkanicznym pyłem. Wczoraj w godzinach południowych naukowcy i okoliczni mieszkańcy zaobserwowali nad Etną, fontannę ognistej lawy, a chmura dymów i pary sięgały wysokości około 3 kilometrów.

W miejscowościach odległych od wulkanu, położonych na wybrzeżu Morza Jońskiego, spadł deszcz z pyłem i gradem, z małych grudek lawy. W Katanii - głównym mieście rejonu Etny –ze względów bezpieczeństwa zamknięto niektóre pasy startowe miejscowego lotniska, podobnie też autostradę na trasie Katania - Messyna.

Etna na włoskiej Sycylii, istniejąca od zamierzchłej przeszłości - to obecnie najwyższy i największy w Europie wulkan, o obwodzie u podnóża 145 km i wysokości 3323 m n.p.m. Raz na 150 lat silnie eksploduje i powoduje różnych rozmiarów zniszczenia. Nie przeszkadza to Sycylijczykom. Wciąż osiedlają się stokach Etny, bo ma ona glebę bogatą w minerały i mikroelementy.

Według kronik historycznych, od V wieku było 80 dużych wybuchów, z tego najsilniejszy w 1669 roku, który zniszczył Katanię. Ostatnie dwie erupcje wulkanu miały miejsce 4 marca 2012 roku i 11 listopada 2013 r.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Etna wybucha w martwym sezonie. ;)) jakby chciała przyciągnąć turystów...
tak zmyślna jest bestyjka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.