Facebook Google+ Twitter

"Etnolog w Mieście Grzechu" - książka, która wymaga skupienia

Ciekawostki na temat ulubionych opowieści, bohaterów i autorów kryminałów. Rozważania o podgatunku feministycznym i gejowskim. Liczne przykłady i mikroanalizy powieści kryminalnych. A także odpowiedź na pytanie: dlaczego najczęściej podróżując pociągiem, czytamy kryminały - przedstawia i wyjaśnia "Etnolog w Mieście Grzechu".

Etnolog w Mieście Grzechu / Fot. Wydawnictwo OficynkaZa książkę "21:37" otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2008 roku. Jest też autorem "Kołysanki dla mordercy", "Alei Samobójców" i "Róży cmentarnych", "Bioder Elvisa Presleya" i "Krwawej setki. 100 najważniejszych powieści kryminalnych", a dla studentów SWPS wykładowcą - antropologiem kultury. Praktykuje karate i uwielbia grę na gitarze. Mowa o Mariuszu Czubaju, autorze "Etnologa w Mieście Grzechu"... - książki, którą polecam tylko mocnym zawodnikom, studentom Polonistyki zamiłowanym w kryminałach - przede wszystkim teoretykom, czyli dość wąskiej grupie odbiorców.

Autor przedstawia historię powieści kryminalnej od początków jej powstania, z podziałem na podgatunki. Stara się sprecyzować pojęcie kryminału, pokazać linie rozwoju i przeobrażeń gatunku. Analizuje przy tym klasyczne powieści kryminalne, takich autorów jak: Agatha Christie, Edgar Allan Poe, Artur Conan Doyle, Raymond Chandler, James Patterson, Harlan Coben, Stieg Larsson, Mickey Spillane... Pokazuje różnice pomiędzy kryminałami powstałymi w Europie i za oceanem. Opowiada też o powstałych kryminałach feministycznych i gejowskich. Przede wszystkim jednak przedstawia kryminały jako narrację o społeczeństwie, w którym detektyw/policjant działa jak antropolog, nie tylko rozwiązuje zagadki zbrodni, lecz także przybliża czytelnikowi inny dla niego świat, który tłumaczy i pozwala lepiej go zrozumieć.

Lektura nie jest łatwa w odbiorze dla przeciętnego czytelnika. Wymaga bowiem głębokiego, intensywnego skupienia i chęci. Choć wiele rozdziałów jest ciekawie zatytułowanych ("Pisarskie śledztwa: na tropie Kuby Rozpruwacza", "Sherlock Holmes i znaki", "Poe - rentgenowskie zdjęcie powieści detektywistycznej"), w ich treści pojawiają się pojęcia znane tylko studentom nauk humanistycznych: fenomenologia, formalizm, intertekstualność, ksenokapitalizm, psychoanaliza, realizm, strukturalizm. W książce roi się także od dziesiątek znanych nazwisk, takich jak: Bachtin, Barthes, Benedict, Durkheim, Eliade, Foucault, Freud, Heidegger, Jung, Kristieva, Levi-Strauss, McLuhan, Ortega y Gasset, Propp, Rousseau, Todorov... Bez wiedzy i oczytania, znajomości literatury i terminów literackich czytelnik przez nią nie przebrnie. Tak więc książka nie jest łatwą lekturą i nie każdego zachwyci.

Autor wykonał olbrzymią pracę, lecz jest to praca naukowa. Przy lekturze jej wymagana jest spora doza skupienia. Nie nadaje się do czytania w środkach komunikacji miejskiej czy do "poduszki" i tak jak kryminał wymaga wyciszenia oraz odpowiedniego nastroju.Książka za recenzję / Fot. Wiadomości24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Rzeczywiście praktykuje karate a taki nie potrafi byle czego napisać, wszystko wyważone z precyzją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachęcająca recenzja. Ja jednak od..., już dłuższego czasu, nie gustuję w tej kategorii literaturze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki powrót Beatki ^^ ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Recenzja zachęca do przeczytania tej książki. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna recenzja. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, że uda mi się już niedługo zasiąść do lektury tej książki. Jako etnolożka z wykształcenia - czuję się ze względu na sam tytuł chociażby - nieco zobowiązana. A i recenzja motywuje do tego, aby zmierzyć się z tą pozycją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już się nie mogę doczekać odrobiny wolnego, żeby się na to cudeńko rzucić. ;) A recenzja bardzo dobra. /5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

No nareszcie odezwałaś się. Twoje recenzje są ciekawe, logicznie ułożone. Może skorzystam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.