Facebook Google+ Twitter

Etyka w szkole bez przeszkód!

Od 1 września nowego roku szkolnego zaczną obowiązywać zmiany przepisów wprowadzone przez MEN, dotyczące zasad organizowania lekcji etyki we wszystkich szkołach oraz przedszkolach.

Minister Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała rozporządzenie, które jest odpowiedzią na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 15 czerwca 2010 r. Chodzi o sprawę "Grzelak przeciwko Polsce", w której państwo Grzelakowie przez kilka lat zabiegali o lekcje etyki dla syna. Chłopcu w miejsce oceny na świadectwie wstawiano kreskę. Grzelakowie argumentowali w Strasburgu, że taka nota na świadectwie jest dyskryminacją, ponieważ zdradza światopogląd ucznia.

Najważniejsza zmiana polega na skreśleniu przepisu, który uzależnia możliwość utworzenia grupy międzyszkolnej lub pozaszkolnego punktu katechetycznego od zgłoszenia co najmniej trzech uczniów.

Dotychczas szkoły odmawiały zajęć z etyki w związku z czym trudno było ocenić, ilu uczniów wyrażało chęć uczestniczenia w zajęciach. Wprowadzenie zmiany wyeliminuje wskazane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka przypadki odmowy zorganizowania zajęć z etyki przez szkołę lub organ prowadzący ze względu na brak wymaganej liczby uczniów – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska.

Znowelizowane rozporządzenie powinno wejść w życie do końca marca 2014 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej na swojej stronie internetowej umieściło informacje na temat zasad organizacji zajęć z etyki w szkołach. Po zgłoszeniu udziału w zajęciach z etyki - udział w nich jest obowiązkowy. O udziale ucznia w zajęciach z etyki, podobnie jak w zajęciach z religii, decydują, poprzez złożenie pisemnego oświadczenia, rodzice ucznia bądź sam uczeń po osiągnięciu pełnoletności. Jeżeli uczeń nie korzysta w szkole z nauki religii lub etyki, szkoła ma obowiązek zapewnić temu uczniowi w czasie trwania lekcji religii lub etyki opiekę lub zajęcia wychowawcze.

Z danych MEN wynika, że w roku szkolnym 2012/13 lekcje etyki były organizowane zaledwie w 1276 szkołach w całej Polsce. W niektórych miejscowościach żadna ze szkół nie prowadziła takich zajęć.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

To musiało im się naprawdę chcieć, żeby aż do Strasburga za etyką ganiać ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cały eksperyment polega na tym, że teraz rodzic dostanie kartkę, na której będzie musiał zaznaczyć, religia albo etyka. Wcześniej nic nie musiał, to i nic nie robił.
A jesli jeszcze założyć, że się przy tym zastanowi..
Ciekawe dla samego eksperymentu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego? Zainteresowanie spadnie? Wątpię. Przecież religia była z automatu. I byłaby dalej. Aby mieć etykę, trzeba było wyraźnie "wyjść przed szereg". Teraz też trzeba będzie, ale w stopniu nieporównywalnie mniejszym. Jestem ciekaw efektów, choć rewolucji raczej się nie spodziewam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całej dyskusji by nie było i procesu też, gdyby ten przedmiot zwany "religią" nie był wykazywany na państwowym dokumencie, jakim jest świadectwo szkolne, jeżeli zostało wystawione przez szkołę działającą pod auspicjami MEN.

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Nie będzie pieniędzy dla dzieci na obiady w szkolnej stołówce, ale znajdą się pieniądze na etat uczącego jednego ucznia./

Znajdą się, JEŻELI będzie jeden chętny. Znajdą się także, jeżeli będzie cała klasa.
Na razie nie wiemy, ilu będzie uczęszczać na etykę.
Z oceną proponuję zaczekać do jesieni.
Poza tym etat to nie jedna klasa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jednostka to też człowiek i ma takie same prawa jak inni .
Przenieść naukę religii do kościołów i będą oszczędności .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grażyno, dodajmy stronę internetową na narodowym, "logistykę" laptopową w jednym z województw i orliki, które samorządy nie mają z czego utrzymać. A gdyby nie sprzedawać paru intratnych przedsiębiorstw do budżetu wpadałoby regularnie parę złotych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za Bóg zapłać nie powinno się wyceniać niczyjej pracy. Nauczyciele religii są potrzebni, jak widać, na ich lekcję nie przychodzą jednostki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coraz to ciekawsze decyzje: dodatki ad hoc, etyka dla choćby 1 słownie: jednego ucznia, basen na narodowym... Zaiste, w wesołym kraju żyjemy!
To chyba scheda po najweselszym sowieckim "baraku" w Europie Wschodniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mario, a ile byłoby oszczędności, gdyby etyki za darmo uczyła rodzina, a religii- za Bóg zapłać- kościół??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.