Facebook Google+ Twitter

Eugeniusz Bodo uhonorowany. Pomnik polskiego aktora stanie w Rosji

2 października w Kotłasie, rosyjskiej miejscowości położonej na północy kraju, zostanie odsłonięty pomnik Eugeniusza Bodo. Polski aktor był jedną z tysiąca ofiar stalinowskich represji.

własność publiczna / Fot. Georg PikDzięki inicjatywom Instytutu Polskiego oraz funduszom Ministerstwa Kultury, pomnik Eugeniusza Bado stanie na cmentarzu memorialnym w Kotłasie. Monument zostanie odsłonięty 2 października - zapowiada Polskie Radio.

Aktor był jedną z tysiąca ofiar stalinowskich represji. Okoliczności jego śmierci, wciąż nie zostały szczegółowo wyjaśnione.

Zarys biograficzny


Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów / Fot. StanmarEugeniusz Bodo zdobył popularność dzięki znakomitym kreacjom aktorskim. Nie stronił od ról komediowych, tragicznych oraz muzycznych. Piosenki "amanta" ojczystej kinematografii, szybko zyskały uznanie publiczności. Do najsławniejszych przebojów Bodo należą między innymi "Sex appeal", "Ach te baby", "Już taki jestem zimny drań" i "Umówiłem się z nią na dziewiątą".

Po wybuchu wojny Bodo wyjechał do Lwowa. Pracował tam jako konferansjer i aktor w teatrze Tea-Jazz Henryka Warsa. Nagrał również rosyjskie wersje polskich przebojów i odbył tournee po kraju. Następnie, złożył dokumenty o wizę do USA.

Okoliczności zatrzymania aktora przez NKWD nie są znane. Wiadomo, że po zatrzymaniu przebywał w więzieniu w Ufie i w Moskwie. Stamtąd też trafił do łagru.

O uwolnienie aktora wnioskowali między innymi Tadeusz Romer i Stanisław Kot. Jednak władze rosyjskie nie zgodziły się na ustępstwo ze względu na pochodzenie aktora (jego ojciec był Szwajcarem; on sam legitymował się szwajcarskim paszportem - przyp. red.). Bodo nie został objęty również amnestią dla obywateli polskich.

W 1943 roku umarł z głodu i wycieńczenia.

Przeczytaj też: o pomniku NapoleonaDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

BB
  • BB
  • 14.09.2011 18:34

Najpierw go zamordowali sowieci, a teraz mu pomnik stawiają. Fałszywcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przez to, że po 1989 roku Polską rządzili TW (i rządzą nadal) popełniliśmy szerg błędów i zaniedbań w kwestii wyjaśnienia losów Polaków wywiezionych w głąb sowieckiego imperium.
Jeszcze w 1989 roku można było przyjąć założenie, że większość z osób które nie zginęły lub nie zostały zamordowane mogła żyć.
Należało wtedy rozmawiać z sowietami o wszystkich, których śmierci sowieci nie będą potrafili wiarygodnie udokumentować, jako o osobach żyjących i bezprawnie przetrzymywanych w imperium sowieckim.
Bezpowrotnie i bezczynnie, w tej sprawie, minęło ponad dwadzieścia lat, ale osoby odpowiedzialne za to nie powinny spać spokojnie bo gdy przyjdzie czas to jeszcze zaskrzypią sznury pod ciężarem ich rozkołysanych zwłok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kocham przedwojenne kino polskie. Takie sławy jak Żabczyński, Fertner, Ćwiklińska, Fijewski, Dymsza to już przeszłość.

Bodo miał tego pecha, że podczas przesłuchania przyznał się iż urodził się w Szwajcarii. Myślał, że jako obywatel kraju neutralnego nic mu nie grozi. I to go zgubiło. Wtedy radziecka ubecja wzięła go za podwójnego a nawet potrójnego agenta. Gdyby powiedział, że jest obywatelem Polski miałby szansę przeżyć. Wielka szkoda.

Odnośnie innych gwiazd, to podobno był trzeci film z Tońko i Szczepcio, ale niestety nie zachował się. Takich komików też już nie ma. Co to było za kino - pełne romantyzmu, polotu i te piosenki, które każdy nuci do dzisiaj.

5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.