Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7413 miejsce

Eugeniusz Kwiatkowski dobrze zasłużył się Polsce...

... tymi słowy Sejm RP w swojej uchwale ze stycznia 2009 oddał hołd Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu, wicepremierowi, menedżerowi, inżynierowi - postaci unikatowej w dziejach współczesnej Polski.

Sonda

Kto ze współczesnych menedżerów gospodarczych poradzi sobie z kryzysem A.D. 2009?

Eugeniusz Kwiatkowski / Fot. PAP Stanisław PiotrowskiW uchwale sejmowej czytamy, że „[Kwiatkowskiego] roztropne działania w sferze polityki przemysłowej, handlowej i walutowej przyniosły jeden z najszybszych w ówczesnej Europie wzrost gospodarczy i poprawę warunków życia polskiego społeczeństwa”.

Uchwały, niezależnie od tego, kto je podejmuje, mało kogo interesują, chyba że trafiają na czołówki w mediach. Tymczasem polski parlament, obok swarów i złośliwości, wykazuje się też dozą refleksji i myślenia ponadpartyjnego. Warto podkreślić: ponadpartyjnego, czyli propaństwowego. To też idea właściwa jubilatowi: Eugeniusz Kwiatkowski był „państwowcem”, z natury nieprzychylnym partyjniactwu, i temu przedwojennemu, i temu z czasów wojny (dość marną miał premier Kwiatkowski opinię o polskim rządzie wielopartyjnym powstałym we Francji w atmosferze sporów i dzielenia stołków). O powojennych czasach szkoda pisać, Polska Zjednoczona Partia Robotnicza nie darzyła Go sympatią. Współcześnie zwykło się o takich osobach mówić „bezpartyjny fachowiec”. Albo po prostu: dobry menedżer.

Po latach doczekał się licznych hołdów. Jan Nowak-Jeziorański potrafił napisać: Gdy byłem dyrektorem Rozgłośni Polskiej RWE, czerwona władza skazała Kwiatkowskiego na zapomnienie, a on sam pogrążył się w milczeniu. Usiłowałem wówczas przypomnieć o jego wielkich dokonaniach i budzić zainteresowanie słuchaczy jego postacią. Nowakowi-Jeziorańskiemu towarzyszyli inni, wśród których największą zasługę ma prof. Marian Marek Drozdowski, biograf i uczeń Kwiatkowskiego, zafascynowany osobowością Mistrza.

2002 rok został ogłoszony przez Sejm „rokiem Eugeniusza Kwiatkowskiego”. Prof. Tomasz Nałęcz stwierdził wówczas: W naszym narodowym panteonie – w którym z uzasadnionych historycznie przyczyn dominują raczej bohaterowie zasłużeni na polach bitew niźli na niwie gospodarki i cywilizacyjnego rozwoju – Eugeniusz Kwiatkowski pozostaje postacią wyjątkową.

Uchwała Sejmu, którego prof. Nałęcz był wtedy wicemarszałkiem, pozostała jednak bez szerszego oddźwięku społecznego i medialnego. Jeśli takich mam poprzedników w pisaniu o Premierze, to trudno mi chyba zarzucić, że niniejszy tekst jest nieco „hagiograficzny” (zresztą tu już drugi taki o Kwiatkowskim na forum wiadomosci24).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Sławomir Czarnecki
  • Sławomir Czarnecki
  • 21.01.2012 14:30

Takich ludzi ogarniętych twórczą i mądrą pasją wielkiej pracy i wizją rozwoju ojczyzny potrzebujemy w Polsce w jak największej ilości. No, tak ale Eugeniusz Kwiatkowski był wyjątkowym człowiekiem i dlatego niech nigdy nie zapomni o nim historia.
Pracę, którą Mu powierzono wykonał bez zarzutu od początku do końca. Wielki i pozytywny bohater w trudnym okresie międzywojnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za pamięć o moim ziomku:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, nie ma w sondzie Grzegorza Kołodko. I wielu innych osób, w tym ministrów finansów, skarbu i gospodarki. Jeśli do sondy należałoby kogoś dodać - proszę o zgłoszenia. Na razie: Grzegorz W.Kołodko - jeden kandydat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A Grzegorz K o ł o d k o ? Jego nie ma w sondzie?
Czy całkiem zszedł ze sceny politycznej.?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyróżnić się w czasie wojny. To udało się wielu. Wróżnić się w czasie pokoju - powiem więcej w czasie kryzysu, to bardzo wiele. Tu wyróżnił się Kwiatkowski i musi wejść do grona najbardziej zasłużonych obywateli tego kraju.
Autorowi za przypomnienie +

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) No czekałem aż Kaśka doda ten tekst żeby ci dać za niego plusa :). Dobry art o jednym z moich ulubionych polskich polityków. Zasłużony dla RP poprzez pracę umysłową.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.